Praha - Podnikatel Libor Winkler pošle Karlu Schwarzenbergovi další miliony na volební kampaň. Společník miliardáře Karla Janečka už kandidátovi na první kolo prezidentských voleb poslal 5 milionů korun.
"Jednám s týmem pana Schwarzenberga o další podpoře. Uvidíme, kolik peněz bude ještě potřeba. Bude to určitě méně než v prvním kole, protože je tu ten limit, částka ale pravděpodobně bude znovu v řádu milionů," řekl pro Aktuálně.cz Winkler.
Ve druhém kole mohou podle zákona kandidáti utratit maximálně 10 milionů korun. Schwarzenberg má nyní na účtu 5 milionů korun, po zaplacení všech výdajů za první kolo by mu mělo zbýt 3,5 či 4 miliony korun. Další tři miliony věnuje Schwarzenbergovi TOP 09, milion navíc dostane také od Starostů a nezávislých.
"V kampani jsme mysleli dopředu, tak nějaké peníze na to mám. Uvidíme, kolik se nám dál podaří vybrat," řekl Schwarzenberg. O další podpoře uvažuje i Roman Vaněk z Pražského kulinářského institutu, který už věnoval půl milionu.
Winklerův kolega Karel Janeček ministra zahraničí v prvním kole volby podpořil, o finanční pomoci ale neuvažuje. Stejný názor má Andrej Babiš. "Podpořím pana Schwarzenberga. Finančně ho nepodpořím, jen mediálně v 5 + 2, což už jsem udělal," řekl Babiš.
Podle informací Hospodářských novin symbolicky Schwarzenberga podpoří i další velcí podnikatelé - například generální ředitel Czech Coal Luboš Pavlas, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka, člen představenstva ArcelorMittal Jan Rafaj nebo majitel pivovaru Stanislav Bernard.
Zemana naopak podporuje Jan Světlík z Vítkovice holding, prezident Agrární komory Jan Veleba nebo viceprezident Hospodářské komory Jan Wiesner.
Investuje Chrenek?
Pokud Winkler skutečně ještě několik milionů korun k předchozím pěti přidá, přiblíží se podnikateli Tomáši Chrenkovi, který v letošních prezidentských volbách věnoval vůbec největší sponzorský dar. Do kampaně nepostupujícího Jana Fischera investoval 14 milionů korun.
Zda teď Chrenek podpoří místo Fischera jiného kandidáta, odmítl sdělit. Stejně jako Jaromír Soukup, který v kampani též radil Fischerovi. K otázce se nechce vyjadřovat ani Zdeněk Bakala, který Schwarzenberga v prvním kole podpořil půl milionem.
Příliš sdílný není ani Petr Kellner, jisté je jen to, že nikomu peníze nedá prostřednictvím skupiny PPF. "Posláním PPF je podnikat, a ne se realizovat v politice. Do politiky proto PPF z principu nevstupuje - a platí to i v případě prezidentských kandidátů," uvedl mluvčí Radek Stavěl.
Zatímco Karel Schwarzenberg zřejmě problémy s financováním mít nebude, otázkou zůstává, z čeho další kampaň zaplatí Miloš Zeman. Ten má v tuto chvíli na účtu jen 1,4 milionu korun. V seznamu jeho dárců navíc nejsou podnikatelé, kteří by mu poslali několik milionů.
Největší dar - milion korun - dostal do prvního kola od Františka Gajdoše. Větší částky dostával pouze od strany, ta už mu ale žádné další peníze dát neplánuje. Část peněz navíc bude možná Zeman muset vrátit, není totiž jasné, od koho přišly. Jedná se o částku přesahující 200 tisíc.
Ta na Zemanův účet přišla bez údajů o dárci. Volební tým oznámil, že pokud nedohledá jejich původ, bude je vracet.
"Debaty jsou účinnější"
Transparentní účet expremiéra čelí i dalším problémům. Advokát Milan Hulík, který v senátních volbách kandidovat za uskupení ANO2012 Andreje Babiše, na něj podal trestní oznámení kvůli neprůhlednosti financování kampaně.
Zemana několikrát kritizovala i Transparency International. V jejím hodnocení dostal Zeman pouhých 59 %, ostatní kandidáti měli přitom nejméně 80 %. Hůře než Zeman na tom už byla pouze Jana Bobošíková.
Vítěz prvního kola Miloš Zeman tvrdí, že do kampaně už velké částky investovat nehodlá. Bude se prý soustředit na televizní debaty, které považuje za účinnější než například billboardy.