Jedna hruškovice a fernet. Zemanova kampaň bude levná

Martina Machová Martina Machová
13. 1. 2013 13:14
Favorit voleb v prvním kole prezidentské volby oproti průzkumům oslabil
Miloš Zeman se svojí dcerou Kateřinou
Miloš Zeman se svojí dcerou Kateřinou | Foto: Vojtěch Marek

Praha - "Když běžíte stovku na olympiádě, není důležité, zda jste vyhrál o setinu, vteřiny, nebo o dvě třetiny. Prostě jste vyhrál," komentoval své těsné vítězství v prvním kole favorit prezidentských voleb Miloš Zeman.

Podle něj je co oslavovat. "Jedna hruškovice, jeden fernet a to je všechno," líčil své pojetí "zapití" prvního kola. Zemanovi příznivci jeho slova kvitovali hurónským smíchem.

Sám Zeman ovšem v tu dobu štěstím nezářil, i když se snažil před kamerami pózovat rozesmátý po boku své dcery Kateřiny. Byla na něm vidět únava. Na jeho "Kačence" ovšem také. Přesto do kamer rozhodně tvrdila, že otce bude podporovat do druhého kola.

Na Zemanovi bylo znát, že si je síly svého soupeře vědom. Ač se přímým odpovědím na svou další strategii vyhnul, tak z jeho odpovědí bylo zřejmé, že míní Karla Schwarzenberga spojit co nejvíce s nepopulárními reformami Nečasova kabinetu.

"Něco jiného je vážit si pana Schwarzenberga jako člověka, a jiná věc je dívat se na něj jako na politika, který zdvihal ruku pro opatření Nečasovy vlády, jako jsou důchodová reforma, daňová reforma, církevní restituce a celá řada dalších zločinů," pustil se do soupeře krátce poté, co byly oznámeny oficiální výsledky.

Foto: Vojtěch Marek

Stejně tak nechtěl říci, kolik peněz bude chtít do druhého kola investovat. "Kampaň bude velmi levná," tvrdil s odkazem na to, že jistě proběhnou rozhlasové a televizní debaty, a bude mít možnost oslovit veřejnost i v novinových článcích. "Pochybuji, že by billboardy ve druhé části kampaně hrály důležitou roli," dodal.

Samotného Zemana pak mohli vidět novináři během očekávání výsledků prvního kola všehovšudy třikrát.

Když přijel a jeho doprovod jej protlačil chumlem fotografů a kameramanů s tím, že si počká na konečné výsledky. Když přišel do místnosti vyhrazené novináři okomentovat finální výsledky voleb, zde ovšem odmítl jakékoli dotazy. A pak krátký brífink, který měl zachytit Zemana mezi „svými".

Teprve tehdy mohli novináři alespoň skulinkou nahlédnout, s kým favorit trávil první volební večer.

Mezi hosty, kteří se přišli ukázat novinářům, byl například někdejší sociálnědemokratický senátor Vladimír Dryml, který odešel z ČSSD v reakci na politiku současného vedení, nebo někdejší Zemanův ministr školství Eduard Zeman. Ve štábu se mihnul i autor Zemanova volebního klipu režisér Filip Renč.

Zbytek večera strávil Zeman za zavřenými dveřmi a novináři v přeplněné místnůstce, kde nebylo možné bez potíží stát, natož projít.

"To nečekal, že se dostane do druhého kola?," tázala se nechápavě slovenská novinářka, jejíž kolega přemlouval fotografy a ostatní novináře, aby se při příchodu Zemana na tiskovou konferenci skrčili a zůstali tak do konce Zemanova projevu.

Organizátoři volebního studia pak vysvětlovali volbu malé restaurace v Loretánské ulici tím, že chtěli zůstat v místech, kde celá kampaň vznikala.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy