Bývalý důstojník BIS chce zpět do služby, Koudelka ho vyhodil kvůli vynášení na Hrad

Jan Horák Jan Horák
31. 8. 2023 5:30
Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka odebral podřízenému důstojníkovi prověrku, protože neoprávněně sdílel poznatky o práci kontrarozvědky s blízkým spolupracovníkem tehdejšího prezidenta Miloše Zemana. Důstojník musel ve službě skončit, což potvrdil soud. Navzdory tomu usiluje o návrat do kontrarozvědky. Obrátil se na vyšší instanci.
Tehdejší prezident Miloš Zeman se vůči BIS pod vedením Michala Koudelka opakovaně choval nepřátelsky.
Tehdejší prezident Miloš Zeman se vůči BIS pod vedením Michala Koudelka opakovaně choval nepřátelsky. | Foto: Aktuálně.cz

Už jednou se Martin Kropík o návrat do kontrarozvědky pokoušel. Městský soud v Praze však 31. května zamítl jeho žalobu, kterou chtěl bývalý důstojník BIS zvrátit Koudelkovo rozhodnutí o odejmutí bezpečnostního osvědčení na stupeň "tajné". Bez něj podle zákona není možné ve zpravodajské službě působit. 

Podle soudu byl Koudelkův zásah namístě, Kropík se dopustil nepřijatelné indiskrece. Pracovníkovi bezpečnostního odboru prezidentské kanceláře Zemanovy éry Jiřímu Romovi sděloval podrobnosti o metodách služby, čímž porušil základní povinnost zachovávat mlčenlivost.

Kauzu popsalo Aktuálně.cz počátkem letošního června. Jak nyní redakce zjistila, příběh pokračuje. Kropík pravomocný rozsudek pražské městské instance nepřijal. Obrátil se na Nejvyšší správní soud, u něhož chce květnový verdikt zvrátit. Vyšší instance už má spis k citlivému případu k dispozici.

"Postup BIS byl nezákonný"

"Nejvyšší správní soud v této věci obdržel kasační stížnost," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí soudu Sylva Dostálová. Podklady ke kauze dorazily z Prahy minulý měsíc, stížnost vyřizuje soudkyně Petra Weissová. Letos třiapadesátiletá soudkyně působí na instanci od roku 2016, přivedl ji tam tehdejší předseda soudu, dnes šéf Ústavního soudu, Josef Baxa.

Weissová a její soudní senát mohou kasační stížnost zamítnout, čímž by původní rozsudek obstál. Druhou variantou je vrácení kauzy Městskému soudu v Praze k novému projednání. Současný stav věci se pro Kropíka ale nemění. Už není příslušníkem Bezpečnostní informační služby.

"Protože postup Bezpečnostní informační služby vůči mému klientovi považuji za nezákonný a nemravný, byla podána kasační stížnost. Převážná část dokazování je vedena v režimu zákona o ochraně utajovaných informací, proto se nelze blíže vyjádřit," sdělil Aktuálně.cz Kropíkův právní zástupce Petr Vališ.

Kropík porušil povinnost mlčenlivosti

V BIS se Kropík podílel na bezpečnostní kontrole prostor sledovaných nebo využívaných kontrarozvědkou. Předloni 4. srpna vyprávěl na schůzce se Zemanovým spolupracovníkem Romem, jaké úkoly ve službě plní, kdo mu s nimi pomáhá a jak probíhají obranně technické prohlídky zájmových prostor.

Jiří Rom před příchodem k Zemanovi sloužil přes 25 let právě v BIS, platil za vynikajícího analytika. Odpovídal za vyhodnocování získaných informací. Kvůli profesní i osobní tenzi mezi ním a ředitelem Koudelkou BIS opustil. Už na Hradě pak vyhotovil pro sněmovní bezpečnostní výbor na Koudelku hanopis, v němž popisoval jeho údajná selhání.

Bezpečnostní informační služba

Bezpečnostní informační služba

  • Bezpečnostní informační služba je jednou ze tří zpravodajských služeb země, jde o kontrarozvědku s vnitřním polem působnosti. Sbírá, třídí a vyhodnocuje informace důležité pro bezpečnost, demokratické zřízení a ochranu ekonomických zájmů Česka.
  • BIS se zodpovídá vládě, s jejím vědomím jí může zadávat úkoly i prezident. Kabinet i hlava státu jsou také příjemci jejich informací. Vedle zbývajících zdejších služeb, civilní rozvědky a Vojenského zpravodajství, spolupracuje i se západními agenturami. Loni od nich přijala 14 tisíc zpráv, naopak sama jim postoupila 2 500 dokumentů.
  • BIS a rozvědka v roce 2023 společně prověřily 199 diplomatů a jejich blízkých, kteří v Česku žádali o akreditaci na ambasády. 
  • Veřejnou výroční zprávu vydává BIS na podzim, popisuje v ní především obecné bezpečnostní trendy. Konkrétní poznatky shrnuje utajená výroční zpráva. Roční rozpočet BIS je zhruba 2,3 miliardy korun, kontrarozvědka má přibližně tisíc pracovníků.

Kropíkovy kontakty s Romem označil soud za nepřípustné. Zdůraznil, že při nich prolomil služební tajemství. "Neoprávněné osobě předal velké množství citlivých informací o činnosti BIS," zní klíčová pasáž rozsudku, jejž Městský soud v Praze vynesl v neveřejném řízení 31. května a který má Aktuálně.cz k dispozici.

Popisoval, jak lze odhalit odposlech BIS

Kropík se s Romem sešel minimálně ještě dvakrát. Potkávali se v době, kdy Zeman veřejně mluvil o tom, že BIS odposlouchává či sleduje jeho nejbližší spolupracovníky včetně klíčového poradce Martina Nejedlého, úzce napojeného na Rusko. Kropík Romovi svěřoval podrobnosti, které s tím souvisí.

"Měl popisovat spolupráci s dalšími útvary BIS, jakým způsobem lze detekovat jejich použitou techniku i způsoby fungování odposlechu a sledování vozidel a zároveň způsob, jak tato zařízení ve vozidle odhalit," uvedl k tomu soud. Soudkyně Viera Horčicová uvedla, že právě tuto indiskreci považuje za závažnou.

Během schůzek s Romem Kropík netušil, že ho sledují kolegové ze služby. Z jejich rozhovorů pořídili zvukový i obrazový záznam, jejž služba předložila jako důkaz soudu. Ještě předtím však Kropíka vyslýchala vnitřní inspekce BIS. Důstojník styky s Romem přiznal, obsah rozhovorů však zapíral. Koudelka mu prověrku sebral loni v listopadu.

"K personálním otázkám se BIS nevyjadřuje," reagoval už dříve na dotazy Aktuálně.cz k případu mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha. Jiří Rom, kvůli kterému Kropíkova kariéra zpravodajce skončila, už na Hradě nepůsobí. Jak upozornil Deník N, odešel loni v listopadu ještě během Zemanova mandátu. Prověřování úniků z BIS na Hrad dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy