Bývalí členové Vodičkova svazu založili nový spolek, má už téměř 200 členů

Aleš Ligas
Aktualizováno 9. 11. 2016 18:21
Spolek pro zachování odkazu českého odboje založili ve středu v Kladně bývalí členové Českého svazu bojovníků za svobodu v čele s bývalou předsedkyní kladenské organizace ČSBS Gabrielou Havlůjovou, válečným veteránem od Tobruku Pavlem Vranským nebo vnučkou jedné z přeživších lidických žen Klárou Kalibovou. Do nového spolku vstoupila část členů svazu, kteří z něj vystoupili kvůli údajnému nedemokratickému řízení nebo byli vyloučeni jeho vedením. Podle předsedy ČSBS Jaroslava Vodičky je to kampaň za likvidaci svazu a snaha ho umlčet.
Zakladající členka Gabriela Havlůjová
Zakladající členka Gabriela Havlůjová | Foto: Archiv Gabriely Havlůjové

Praha – Bývalí členové Svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) založili ve středu odpoledne v Kladně Spolek pro zachování odkazu českého odboje, který nahradí v říjnu zrušenou kladenskou okresní organizaci ČSBS. Důvodem pro zrušení organizace byly údajně organizační důvody. Podle bývalé předsedkyně kladenské organizace Gabriely Havlůjové však byla důvodem jejího vyloučení i zrušení kladenské organizace kritika vedení svazu.

Vedení ČSBS v posledních měsících čelí kritice. Ze svazu vyloučilo některé členy, kteří se proti vedení vymezovali, jiní na protest proti nedemokratickému fungování svazu sami odešli. Z ČSBS v poslední době vystoupil například válečný veterán od Tobruku Pavel Vranský, ženy spojené z vyvražděním Ležáků za druhé světové války, ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva Eduard Stehlík nebo dcera dlouholetého předsedy svazu Markéta Čermínová.

Podle Českého rozhlasu se svaz rozhodl opustit také Antonín Nešpor se svou dcerou Pavlou. Ti jsou pozůstalými po lidické ženě Anně Nešporové. "Ta poslední kapka, kterou přetekl pohár té nedemokratičnosti, bylo vyloučení členů svazu bez diskuse. A to jen kvůli tomu, že neměli stejné názory jako vedení," vysvětlil radiožurnálu Nešpor. Vystoupit z ČSBS se rozhodla také Eva Lišková, která přežila Osvětim.

Na ustavující schůzi, která se uskutečnila ve středu odpoledne v Kladně, se sešla přibližně stovka členů už oficiálně neexistující organizace a bývalé vedení kladenské buňky jim představilo možnosti dalšího vývoje. Mezi nimi byl například přestup do nejbližších organizací ČSBS v Lidicích, Praze nebo Berouně. Dále ukončení členství nebo vstoupení do nového spolku, o jehož názvu se následně hlasovalo.

"Do nového spolku vstoupilo přes osmdesát lidí z Kladna a okolí, další zhruba stovka vstoupila z celé České republiky, jde například o manželky válečných veteránů nebo politických vězňů," upřesnila Havlůjová. Zakládajícími členy jsou kromě ní a Vranského také předseda zrušené kladenské organizace Petr Hroník, předseda zrušené slánské organizace David Makara nebo vnučka jedné z přeživších lidických žen Klára Kalibová.

Snaha o likvidaci svazu, tvrdí Vodička

Nový spolek má navázat na činnost organizace bojovníků za svobodu, bude dál pořádat například vzpomínkové akce, brigády pro obnovu památníků i sociálně podporovat starší členy. Do kladenské organizace ČSBS se ale dlouhodobě zapojují i mladí lidé. Protože zrušením organizace přišla o dotace, svou podporu zvýšilo město Kladno.

Podle předsedy ČSBS Jaroslava Vodičky je založení nového spolku kampaní, která má způsobit likvidaci svazu a snaží se ho umlčet. "Agresivita, dlouhodobost a úpornost kampaně mě přesvědčuje o tom, že cílem je snaha ČSBS zcela zlikvidovat a jeho hlas umlčet. Je to snaha jej nahradit jiným občanským spolkem, který se nebude vyjadřovat k aktuálním ohrožením České republiky a bude přehlížet snahy o zkreslování historické pravdy," vysvětlil svůj postoj k novému spolku.

Havlůjovou dále označil za někoho, kdo přesně kopíruje chování těch, kteří odmítají respektovat výsledky demokratických voleb a sami se považují za nositele jediného správného názoru.

Kromě odlivu členů trápí svaz také údajné špatné a netransparentní hospodaření, které chce prošetřit i ministerstvo financí. Dále zadlužení a nesplácení dluhů předsedy Vodičky nebo odhalení minulosti místopředsedy Milana Andrese, který byl před rokem 1989 příslušníkem vojenské kontrarozvědky a měl podle České televize řídit armádní donašeče StB.

 

Právě se děje

Další zprávy