"Byli jsme a budem!" Jak Češi stavěli mohutné opevnění. Mladou republiku nespasilo

"Byli jsme a budem!" Jak Češi stavěli mohutné opevnění. Mladou republiku nespasilo
Oboustranný izolovaný pěchotní srub MO-S 23 "Na Chlupáči" nedaleko Darkovic. Srub měl podle původních představ svými zbraněmi pod betonem a kulometnou otočnou věží bránit předpolí plánované dělostřelecké tvrze Orel. Ta však nebyla vybudována, a objekt tak zůstal na podzim 1938 vysunut do předpolí linie těžkého opevnění.
Izolovaný pěchotní srub N-S 82 "Březinka" nad Náchodem. Na fotografii jsou dobře vidět oba pancéřové pěchotní zvony - vlevo pro těžký a vpravo pro lehký kulomet, stejně jako maskování stěn nepravidelnými skvrnami, typické pro část pěchotních srubů na Náchodsku.
Zajímavě maskovaný oboustranný levokřídlý izolovaný pěchotní srub T-S 7 "Lom" nad Zbečníkem u Hronova byl jako soused plánované dělostřelecké tvrze Jírová hora vybudován ve III. stupni odolnosti. Kromě střelecké místnosti pod betonem vyzbrojené 4cm kanónem vz. 36 a dvojkulometem disponoval v opačném směru dvoustřílnovou kopulí pro těžký kulomet.
Boční pohled na pravou část oboustranného izolovaného pěchotního srubu MO-S 17 "U Štípek" na Hlučínsku maskovaného pomocí nepravidelných skvrn a maskovacích sítí. Řada zaberaněných kolejnic v pravé polovině snímku sloužila jako krycí clona střílen hlavních zbraní pod betonem. Zobrazit 43 fotografií
Foto: Eduard Stehlík
Aktuálně.cz Aktuálně.cz
Aktualizováno 30. 9. 2023 8:13
V roce 1935 začalo Československo po vzoru svého francouzského spojence budovat mohutný systém stálého opevnění. Během pouhých tří let vyrostlo podél našich hranic i ve vnitrozemí 227 izolovaných pěchotních srubů, pět mohutných dělostřeleckých tvrzí a na deset tisíc objektů lehkého opevnění. Stavbu dalších zastavila mnichovská dohoda v roce 1938.
 

Právě se děje

Další zprávy