Blažek ve středu o nominaci Bradáčové informoval souběžně se začátkem jednání vlády. Uvedl, že Bradáčová zná obsah práce státního zástupce a jeho roli v ústavním systému, nebude se bát nikoho včetně sociálních sítí a médií, je vzdělaná, respektovaná nejen v právnickém prostředí, bezúhonná a reálně není přičitatelná k žádné ekonomické, politické či jiné vlivové skupině.
Osobnost v čele soustavy st. zastupitelství má znát obsah práce státního zástupce a jeho roli v ústavním systému, nebát se nikoho včetně sociálních sítí a médií, být všestraněji vzdělaná, respektovaná nejen v právnickém prostředí, bezúhonná a reálně nepřičitatelná k žádné…
— Pavel Blažek (@blazek_p) January 8, 2025
Podle premiéra vláda věří, že státní zastupitelství bude pod vedením Bradáčové fungovat nezávisle a efektivně. Ocenil její dlouholetou praxi, zkušenosti, kompetenci a profesionalitu.
Opoziční SPD uvedlo, že v nástupu Bradáčové nevidí pozitivní změnu - podle hnutí je Bradáčová součástí dosavadního systému.
Bradáčová chce svou vizi fungování Nejvyššího státního zastupitelství a případné změny oznámit až poté, co se v dubnu ujme funkce. Předeslala, že hodlá navázat na hájení spravedlnosti a zefektivnit systém, aby neplýtval silami státních zástupců.
Připomněla také, že dlouhodobě podporuje zúžení soustavy státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Stejný názor zastává i Blažek, který Sněmovně v minulosti předložil návrh na zrušení vrchních státních zastupitelství.
Nominaci Bradáčové přivítal i Stříž. Ocenil, že je kariérní státní zástupkyní s vysokou odborností. V poslední době sílily spekulace, že Stříž čelil politickému tlaku, aby z funkce odstoupil, aby se jeho nástupkyní stala právě Bradáčová. Ta následně vyzdvihla práci Stříže i jeho předchůdce Pavla Zemana - i díky nim se podle ní státní zastupitelství stalo emancipovaným orgánem veřejné moci, v němž pracuje řada špičkových profesionálů.
Kandidát na uprázdněné místo šéfa pražského vrchního státního zastupitelství vzejde z výběrového řízení vyhlášeného nejvyšším státním zástupcem. Stříž předpokládá, že řízení vypíše ještě on sám před odchodem z funkce. Ministr spravedlnosti navrženého kandidáta nemusí jmenovat, pokud podle něj nebude splňovat předpoklady pro řádný výkon funkce.