Bitva obcí o zámky pokračuje, chtějí je zdarma

Lenka Smyčková
3. 4. 2008 10:35
Nemáme peníze, vzkázaly obce Julínkovi
Slezské Rudoltice ministerstvo nabídlo za čtyři a půl milionu
Slezské Rudoltice ministerstvo nabídlo za čtyři a půl milionu | Foto: Martin Popelář

Brantice - Zámky za miliony nechceme, vzkazují ministerstvu zdravotnictví starostové Brantic, Slezských Rudoltic a Dívčího Hradu na Bruntálsku.

Na nabídku prodeje zámků v jejich obcích od státu zřejmě nekývnou. Jednak to podle nich není nutné, jednak by na to jen stěží hledali peníze.

Když ministerstvo zdravotnictví prodávalo mezi sedmnácti nepotřebnými skladovými objekty také tři zámky nedaleko Osoblahy, starostové nahlas protestovali.

O tom, že by chtěli zámky do svého vlastnictví, totiž s ministerstvem jednali přes pět let. Teď je měli získat developeři s kyperskými kořeny.

Brantice a Dívčí Hrad za tři, Slezské Rudoltice za čtyři a půl milionu. "Je to málo, zámky mají mnohonásobně vyšší hodnotu," shodovali se starostové.

Teď ale dominanty svých obcí nechtějí ani za tyto "nízké" částky. Přestože zámky jsou podle zjištění Aktuálně.cz nabízeny skutečně hluboko pod cenou, v obcích s několika stovkami obyvatel a rozpočty v řádech milionů korun by na ně jen stěží hledali peníze.

Rozhodli se ministerstvo přechytračit. Zdarma chtějí zámky získat díky historickým dokladům a na základě veřejného zájmu.

Chtějí restituci nebo bezúplatný převod

Co nejrychleji a se slušným ziskem. Tak se chtělo ministerstvo zdravotnictví zbavit nepotřebných skladů včetně tří zámků.

Ve chvatu ale neprověřilo nároky historických vlastníků. Ani jeden ze zámků ve skutečnosti zřejmě vůbec státu nepatří. Jeden by se mohl v restitucích vrátit řádu maltézských rytířů, dva obcím.

V Branticích a Slezských Rudolticích našli historické dokumenty, které dokazují, že před rokem 1945 nemovitosti patřily obcím.

Starostka Slezských Rudoltic Martina Jalamasová odeslala na začátku týdne doporučeně Zdravotnickému zabezpečení krizových stavů oznámení o tom, že obec si zámek nárokuje jako svůj historický majetek.

Nárok je podle úředníků z katastrálního úřadu oprávněný. Chybí jen souhlas současného uživatele - Zdravotnického zabezpečení krizových stavů.

Pokud by tato organizace nárok Slezských Rudoltic neuznala, obrátí se obec na soud. Stejně postupují i v Branticích.

"Jakmile budeme mít souhlas uživatele, můžeme si dát žádost o zápis do listu vlastnictví. V opačném případě se obrátíme na soud. Koupě za tři miliony je ta nejhorší varianta," říká starosta Brantic Vlastimil Machů.

"Prověříme majetkové poměry, a pokud obce budou mít věrohodné důkazy, nemáme problém jim zámky předat," okomentoval záměr Brantic a Slezských Rudoltice mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Situaci komplikují rytíři

V obou vesnicích věří, že jejich nároky se prokáží. V Dívčím Hradu mají situaci složitější. Sami historický nárok na vlastnictví nemají a starostku Mruzíkovou ministerstvo navíc vyrozumělo, že na zámek si dělá nárok Suverénní řád Maltézských rytířů.

Dívčí Hrad žádají i maltézští rytíři
Dívčí Hrad žádají i maltézští rytíři | Foto: www.divcihrad.cz

Jakékoli nakládání se zámkem je tak omezeno blokačním paragrafem, který stanoví, že majetek, jehož původním vlastníkem byly církve, náboženské řády a kongregace, nelze převádět do vlastnictví jiným osobám až do přijetí restitučního zákona.

V Dívčím Hradu teď čekají, jak se situace s maltézskými rytíři vyvine. Pokud by řád zámek zpět nedostal, vznesla by obec znovu požadavek na bezúplatný převod.

"Na rozdíl od ministerstva věříme, že převod by byl ve veřejném zájmu," vysvětlila starostka Božena Mruzíková.

Kdyby se rytíři zámku dočkali, nevylučuje starostka spolupráci s nimi. "Je možné, že bychom se dohodli na využití ku prospěchu oběma. Zatím jsem ovšem neměla příležitost se o tom s nimi bavit," řekla Mruzíková.

 

Právě se děje

Další zprávy