Julínkovy zámky: Mohl utržit 50 milionů, dostal zlomek

Lenka Smyčková, spolupracovnice Aktuálně.cz
27. 2. 2008 13:25
Ministerstvo zdravotnictví prodalo zámky pod cenou
Slezské Rudoltice se prodávaly za 4,6 milionu
Slezské Rudoltice se prodávaly za 4,6 milionu | Foto: Martin Popelář

Osoblažsko - Ministerstvo zdravotnictví prodalo tři zámky nedaleko Osoblahy na Bruntálsku velmi nízko pod tržní cenou. Aktuálně.cz to potvrdila kunsthistorička Eva Matějková z kutnohorské firmy Intertour, která prodává historické nemovitosti v celé republice.

Organizace Zdravotnické zabezpečení krizových stavů prodává zámky Brantice, Dívčí hrad a Slezské Rudoltice v balíku s dalšími čtrnácti nemovitostmi v celé republice celkem za 113 milionů korun.

První dva zámky ocenil znalecký ústav třímilionovými částkami. Odhadní cena Slezských Rudoltic byla stanovena na 4,6 milionů korun.

Skutečná prodejní cena mohla přitom být minimálně pětinásobně vyšší. Například Slezské Rudoltice by šly prodat za pětadvacet i třicet milionů.

Kulturní památky prodali jako sklady

"Soudní znalci určují cenu historické nemovitosti pouze podle kubatury. Jen vynásobí plochu výškou budovy. Neberou v potaz uměleckou a historickou hodnotu objektu," vysvětlila kunsthistorička nízkou odhadní cenu.

"Celé mi to připadá jako klamání zákazníka. Zámky se prodávaly v balíku nemovitostí označených jako sklady. To nejsou sklady, ale kulturní památky," nechápe Matějková.

Právě kvůli špatné specifikaci objektů mohlo ministerstvo zámky prodat tak hluboko pod cenou. "Je to jako bych psala, že prodávám za pár korun staré kůže a zapomněla zmínit, že je mezi nimi také muzeální pár obuvi," přirovnává kunsthistorička.

Ministerstvo zdravotnictví trvá na tom, že postupovalo správně. "Byl to zbytný majetek. Sklady. Stát do nich vrážel peníze a nic z toho neměl," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Slezské Versailles mohlo stát 25 milionů

Tvrzení ministerstva o špatném stavu nemovitostí skutečný stav tří zámků neodpovídá.

Historie zámku ve Slezských Rudolticích sahá do patnáctého století. V době baroka ho navštívil Voltaire. Známému společenskému centru se přezdívalo Slezské Versailles.

Zámek o rozloze přes čtyři tisíce metrů čtverečních a dvou podlažích má 38 místností, nádvoří, sklepy, půdu.

Je zde byt správce, kotelna, záchody, sprchy, dvě kanceláře, kaple. Zámek má vlastní studnu i napojení na technické sítě. V sezoně je centrem čilého společenského života. Obec tu pořádá výstavy i divadelní představení.

Eva Matějková tvrdí, že zámek by byl na trhu s nemovitostmi prodejný minimálně za pětadvacet milionů. Přestože se prodával bez parku a rybníka. Ty jsou ve vlastnictví obce.

Dívčí hrad - jedna z perel severní Moravy byla k mání za 3 miliony
Dívčí hrad - jedna z perel severní Moravy byla k mání za 3 miliony | Foto: www.divcihrad.cz

"Je to vyhlášený, nádherný zámek. Prodat jej za necelých pět milionů je výsměch," tvrdí Matějková.

Dívčí Hrad: Aspoň za 15 milionů

Podhodnocené měly být i ceny Brantic a Dívčího Hradu. Ty by šly zřejmě prodat za patnáct milionů korun. Na centrální adrese je stát nabízel za tři miliony. 

Dívčí Hrad je přitom podle Matějkové jedním z nejkrásnějších zámků na severní Moravě. Opevněný renesanční zámek ministerstvo prodalo i se zahradou o rozloze přes dva tisíce metrů čtverečních.

Zahradu a zeleň o rozloze přes čtyři tisíce metrů čtverečních získali kupci také se zámkem v Branticích. Ten má navíc velké nádvoří.

Do ministerstva se pustil David Rath

Nízkou cenu prodávaných památek napadl i stínový ministr zahraničí David Rath. Novinářům řekl, že pokládá prodej zámků za tunel.

Sám je prý ještě jako ministr zdravotnictví chtěl nabídnout nemocnicím, univerzitám i obcím.

Mluvčí ministerstva: Prodej byl výhodný!
Mluvčí ministerstva: Prodej byl výhodný! | Foto: Ludvík Hradilek

Proti nevýhodnému prodeji protestují i starostové všech tří obcí. Na společném postupu se chtějí dohodnout s hejtmanem Moravskoslezského kraje Evženem Tošenovským.

"Chápu, že se stát zbavuje toho, co nepotřebuje. Silně ale pochybuji, že prodej byl výhodný," uvedla starostka Dívčího hradu Božena Mruzíková.

Ministerstvo věří, že transparentnost ani výhodnost prodeje nelze zpochybnit. "Zda šlo skutečně zámky prodat dráž, to je jen spekulace," řekl Cikrt.

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy