Zaorálek poslal policii na Julínka. Kvůli zámkům

Lenka Smyčková
17. 3. 2008 17:03
Prodej zámků nedaleko Osoblahy se opozici nelíbí
Zaotálek: Mám důkazy, že to nebylo v pořádku
Zaotálek: Mám důkazy, že to nebylo v pořádku | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Poslanec Lubomír Zaorálek (ČSSD) podal na Vrchní státní zastupitelství v Praze trestní oznámení. V něm viní "někoho v rámci ministerstva zdravotnictví" z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele.

K těmto trestným činům podle něj došlo při výběrovém řízení na prodej balíku sedmnácti bývalých skladů Zdravotnického zabezpečení krizových stavů.

Úřad ministra Tomáše Julínka (ODS) oznámení neznepokojuje - v krocích opozičního poslance vidí jen snahu získat politický kapitál.

Zaorálek: Důkazy mám

Zaorálek tvrdí, že ministerstvo prodávalo v rámci balíku tři zámky na Osoblažsku za příliš nízké ceny a nebylo tudíž dobrým hospodářem se státním majetkem. "Výběrové řízení navíc dle mého mínění nebylo transparentní," uvedl Zaorálek.

Druhé vyhotovení trestního oznámení adresuje poslanec policejnímu útvaru pro odhalování korupce.

Svá obvinění doloží policistům několika dokumenty. Prvním je dopis adresovaný Zaorálkovi, ve kterém ministr zdravotnictví Tomáš Julínek popisuje, jak přesně výběrové řízení proběhlo.

Dalšími jsou kopie darovacích smluv, v nichž prý ministerstvo převádělo zámky na Osoblažsku na obce. "Smlouvy už měli starostové hotové v rukou. Čekalo se jen na potvrzení z ministerstva," sdělil Zaorálek.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt ovšem pro Aktuálně.cz již dříve uvedl, že obce se k bezúplatnému převodu stavěly liknavě a nedokládaly potřebné dokumenty.

Nyní doplnil, že z pohledu úřadu nemá trestní oznámení žádné opodstatnění: "Šance takového bezpředmětného trestního oznámení je v demokratickém státě nulová. Navíc k žádnému prodeji nedošlo, všechno bylo ve fázi administrace, definitivní schválení leží na ministerstvech financí a kultury. To všechno snad pan Zaorálek ví, on totiž jenom zvoní rolničkami, aby zaujal své voliče," řekl Cikrt.

V písemné odpovědi na otázky Aktuálně.cz označil Zaorálka za "totálního diletanta".

Mezi podklady také poslanec zařadil článek, ve kterém Aktuálně.cz upozornilo na skutečnost, že zámky mají na trhu s historickými nemovitostmi mnohem vyšší cenu.

"Jsou i další důkazy. Například účetní hodnota Brantic byla stanovena na čtyři miliony, prodávaly se za tři. Účetní hodnota Slezských Rudoltic je necelých osm milionů,  ve výběrovém řízení byly přibližně za čtyři a půl," řekl Zaorálek.

Starostka Slezských Rudoltic prý zase v listopadu minulého roku mluvila se zájemcem o koupi zámku, který za něj nabízel deset milionů. "Když už věděl, že se mu je nepodaří koupit, svěřil se, že věděl, že je může obratem prodat za dvacet," tvrdí Zaorálek.

Ministerstvo oponuje tím, že tržní ceny nemovitostí stanovila znalecká firma.

Netransparentnost? Tu ministerstvo odmítá

Netransparentnost opoziční poslanec spatřuje především v tom, že zatímco obce měly v rukou darovací smlouvy, ministerstvo v tichosti vyhlásilo výběrové řízení na prodej. "Obce se to dozvěděly den po jeho skončení," uvedl Zaorálek.

Do výběrového řízení vstoupily jen dva subjekty písecká společnost s kyperskými vlastníky Terrabet nabídla 113 milionů a fyzická osoba provozující rodinnou firmu 111 milionů korun.

Zaorálek je přesvědčený, že jím doložená fakta jsou dostatečná k zahájení trestního stíhání a následné obžalobě. "Mám silný pocit, že výběrové řízení nebylo korektní," řekl.

"Výběrové řízení bylo výhodné a transparentní," namítá ovšem opakovaně mluvčí Cikrt.

Prvním opozičním poslancem, který prodej nemovitostí kritizoval, byl stínový ministr zdravotnictví David Rath.

Zaorálek domněnky o politickém boji okolo osoblažských zámků komentovat nechce. "Je mi celkem jedno, co v tom kdo vidí. Jde o poškození státu," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy