Julínek obrátil. Chce zámky prodat starostům

Lenka Smyčková, spolupracovnice Aktuálně.cz
7. 3. 2008 10:30
Ministerstvo vypíše na bývalé sklady nové řízení
Slezské Rudoltice by obec vyšly na čtyři a půl milionu
Slezské Rudoltice by obec vyšly na čtyři a půl milionu | Foto: Martin Popelář

Praha - Ministerstvo zdravotnictví nabídne starostům Slezských Rudoltic, Brantic a Dívčího Hradu na Osoblažsku zámky v jejich obcích za odhadní cenu. Aktuálně.cz to sdělil mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Původně stát zámky prodával ve výběrovém řízení v balíku dalších sedmnácti nemovitostí. Různé budovy roztroušené po celé České republice dříve sloužily jako sklady materiálu Zdravotnického zabezpečení krizových stavů. Získala je developerská firma z Písku s kyperskými kořeny za 113 milionů korun.

Odhadní cenu tří zámků označili prodejci realit za podhodnocenou. Navíc se bouřili starostové obcí, které léta usilovaly o bezplatný převod.

Poté, co deník Aktuálně.cz na podhodnocené ceny upozornil, dostal se ministr Julínek pod palbu kritiky od opozice i některých spolustraníků.

"Dnes se prý ministr Tomáš Julínek rozhodl, že zámky z toho balíku vyjme a nabídne nám je. Zatím nám o tom ještě nedal vědět, ale má to být za odhadní cenu. Nevím, co to znamená, jsem opravdu zvědavá," řekla starostka Slezských Rudoltic Martina Jalamasová.

Obce by raději bezúplatně

"Ministr dnes skutečně připustil možnost, že pokud mají obce opravdový zájem koupit zámky za odhadní cenu, je ochoten udělat výběrové řízení znovu," potvrdil Cikrt.

Ceny budou pro obce stejné, za jaké se zámky nabízely ve výběrovém řízení - po třech milionech za Brantice a Dívčí Hrad a čtyři miliony šest set tisíc za Slezské Rudoltice.

"Zítra ministr oficiálně osloví starosty," uvedl Cikrt. Dodal, že na přesvědčení ministerstva o výhodnosti a transparentnosti prodeje bývalých skladů se nic nemění.

Starostka Slezských Rudoltic zatím nechtěla komentovat, jak se k nabídce ministerstva postaví. "Musíme to konzultovat se všemi zastupiteli. Naše původní představa a dohoda s ministerstvem ale byla jiná. Jednali jsme o bezúplatném převodu," zdůraznila Jalamasová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy