Billboardy zmizí z dálnic, prezident novelu podepsal

ČTK ČTK
18. 5. 2012 15:04
Reklamy nebudou moci být ani poblíž silnic první třídy
Billboardy u hlavních silnic končí.
Billboardy u hlavních silnic končí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Omezení reklamních billboardů u rychlostních komunikací a silnic I. třídy už nic nebrání.

Novelu zákona o pozemních komunikacích podepsal prezident Václav Klaus, informoval v pátek jeho mluvčí Radim Ochvat.

Reklama by měla zmizet z 250metrového pásu podél silnic během pěti let. Odborníci odhadují, že podle schváleného návrhu by mělo zmizet 15 až 20 procent z nyní registrovaných 20 tisíc venkovních reklamních ploch. Billboardy zůstanou u silnic II. a III. třídy.

Ministerstvo dopravy při návrhu změn zdůrazňovalo zejména bezpečnost silničního provozu. Kvůli bezpečnosti omezují umísťování billboardů u silnic například Německo, Španělsko, Belgie, Dánsko, Estonsko a Maďarsko.

Novela zavádí slevy na mýtném pro kamiony

Schválená novela také zavádí vysokorychlostní vážení a slevy na mýtném pro kamiony.

Kamiony, které na mýtném zaplatí větší částku, než jakou stanoví vláda ve svém nařízení, budou moci získat slevu na mýtném až 13 procent.

Podle dopravců znamená schválení slev naplnění druhé části s ministrem dopravy, která předcházela úpravě mýtných tarifů. Zákon rovněž upravuje provozování inteligentních dopravních systémů.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy