Billboardy zmizí z dálnic do 5 let. Uspěla mírná verze

ČTK ČTK
4. 5. 2012 13:15
Reklamy zmizí i ze silnic I. třídy, původně měly zmizet úplně
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Reklamní billboardy by měly do pěti let zmizet od dálnic a silnic I. třídy.

V pátek tak rozhodla sněmovna, která přistoupila na pozměňovací návrh Senátu. Poslanci původně schválili omezení reklamy u všech silnic a dálnic.

Pro senátní mírnější verzi hlasovali hlavně poslanci ODS, TOP 09 a nezařazení poslanci. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky.

Schválená novela také zavádí slevy na mýtném pro kamiony. Kamiony, které na mýtném zaplatí větší částku, než jakou stanoví vláda ve svém nařízení, budou moci získat slevu na mýtném až 13 procent.

V případě omezení billboardů navrhl Senát zachovat dosavadní pravidla pro billboardy pouze u místních komunikací a silnic II. a III. třídy.

Někteří senátoři se domnívali, že omezení reklamních nosičů by vedlo například k výpadkům příjmů ve státním rozpočtu a že obecní rozpočty by tratily na příjmech z pronájmu pozemků.

Obávají se i případných arbitráží kvůli zmařeným investicím reklamních firem do jejich billboardů.

Dobeš: Arbitráže by nebyly úspěšné

Ministr dopravy Pavel Dobeš v pátek poslancům řekl, že sice nelze zabránit arbitrážím se státem ze strany firem, které by se cítily omezením billboardů poškozeny.

Jak ale dodal, podle právních analýz by tyto arbitráže nebyly úspěšné a že by stát tyto spory vyhrál. Uvedl mimo jiné, že stát má právo přijímat opatření například k ochraně veřejného zdraví, i když je tím negativně ovlivněna zahraniční investice.

Prohlédněte si kuriózní billboardy z volebních kampaní:

S tím ale nesouhlasil poslanec ČSSD Stanislav Křeček. "Podle mých informací jsou ty arbitráže jisté," tvrdil a vyzval poslance, aby své rozhodnutí ještě zvážili.

Senátní návrh je podle Dobeše přijatelný. Ujistil, že nedává jakoukoli možnost návratu informačních tabulí na silnice, které spadají do působnosti Ředitelství silnic a dálnic.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy