Bilance Bártovy soudkyně: Tresty za korupci šly dolů

Jakub Novák
22. 12. 2012 16:30
Soudkyně Löffelmannová vydala loni několik rozsudků, kde snížila tresty za korupci

Praha - Odvolací soudkyně Jarmila Löffelmannová poslala před Vánoci poslancům Bártovi a Škárkovi "dárek" v podobě prakticky osvobozujícího rozhodnutí.

Podobnou radost zažívala na konci minulého roku také jiná dvojice obžalovaných - bývalý magistrátní úředník Zbyněk Bernat a Pavel Plas z pražského policejního ředitelství.

Ti byli Obvodním soudem pro Prahu 10 uznáni vinnými z korupce - za úplatu podle něj ovlivňovali vyšetřování dopravních nehod.
Bývalému vedoucímu odboru dopravních přestupků pražského magistrátu Zbyňku Bernatovi zmírnila Löffelmannová původně čtyřletý trest odnětí svobody na dvouletý podmíněný trest se čtyřletým odkladem.

Také Pavlu Plasovi odvolací soud trest zmírnil - místo původního tříletého trestu vězení mu nakonec uložil stejný podmíněný trest jako Bernatovi.

Podobně jako prvoinstanční soud potom i ten odvolací potvrdil oběma pětiletý zákaz zaměstnání ve státní správě, resp. u policie a navrch k tomu přidal ještě peněžitý trest ve výši 300 tisíc korun.

Manipulace s vyšetřováním

V případu byli obviněni i další lidé, trest soudkyně zmírnila i Martinu Mrvovi - z původně dvouletého podmíněného trestu vězení s odkladem na zkušební dobu pěti let, odvolací senát rozhodnutí zmírnil a vyměřil mu osmnáctiměsíční podmínku s tříletým odkladem.

Šlo o dva skutky - v prvním případě všichni tři záměrně oddalovali vyšetřování Aleše France, který v březnu 2009 na Praze 7 srazil chodkyni na přechodu, těžce ji zranil a z místa ujel.

Druhým skutkem byla nehoda ze stejné doby, která se stala v Praze 5 a jejíž vyšetřování Plas s Bernat vedli (podle žaloby za úplatek označený jako "pět pro každého") tak, aby řidič unikl postihu za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky.

Změnu trestu Löffelmannová u Bernata a Plase odůvodnila například tím, že měl prvoinstanční soud přihlédnout k jejich bezúhonnosti a uložit jim podmíněné tresty; v případě Mrvy došlo ke zmírnění trestu proto, že mu nebylo dokázáno, že z korupce profitoval.

Nezákonné obohacení nebo rovnostářský přístup k podřízeným?

Jen několik měsíců předtím podržel odvolací senát pod vedením soudkyně Löffelmannové bývalého šéfa pražského policejního oddělení Zahradní Město Luboše Čížka.

Podle serveru novinky.cz odvolací soud zrušil trest ročního vězení s dvouletou podmínkou a tříletý zákaz práce u policie. Původní rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 10 byl dokonce označen za nezákonný, protože slovy rozsudku bylo "porušeno právo na spravedlivý proces".

Čížek se podle obžaloby nezákonně obohatil, když vyplatil svým podřízeným odměny za podmínky, že mu část peněz vrátí.

Své konání u soudu zdůvodňoval snahou peníze na odměny spravedlivě přerozdělit - peníze si však ponechal a podle původního rozsudku je vrátil prakticky až po zahájení trestního řízení.

Jenež senát vedený Jarmilou Löffelmannovou rozhodl, že Čížek jednal v dobrém úmyslu, veden snahou o rovnostářský přístup.

Mezi dalšími případy, které měla soudkyně Löffelmannová na stole, byla například kauza taxikářů ze sdružení Thorges. Ti podle obžaloby v boji o lukrativní místa na stání vydírali své kolegy a vyhrožovali jim násilím.

Odvolací soud však původní verdikt, podle kterého bylo několik lidí odsouzeno k nepodmíněným trestům, vrátil.

Jak napsal tehdy deník Právo, nebylo podle městského soudu například prokázáno, že by se obžalovaní dopustili skutků, pro něž byli jako organizovaná skupina stíháni.

Skinhead i lékárník-dealer

Naopak rozsudek prvoinstančního soudů odvolací soud pod vedením Löffelmannové potvrdil například v případě mladého skinheada Františka Sobka, odsouzeného za napadení dvou mužů a těhotné ženy k sedmi letům vězení.

Předloni potom soudkyně potvrdila osmiletý trest vězení a tří milionovou pokutu pro majitele holešovické lékárny Andreje Monakova, který podle soudu čtyřem dealerům a "vařičům" pervitinu prodal za tři roky na jeden a půl miliónu tablet léku s obsahem pseudoefedrinu. Lékárníkovi navíc přidala zákaz prodeje léků na deset let.

"Je to bezprecedentní jednání vyskokoškolsky vzdělaného člověka. Naprosto zpronevěřil účel, kterému má lékárna sloužit," komentovala své rozhodnutí Löffelmannová.

 

Právě se děje

Další zprávy