Měl lékárnu pro narkomany, půjde na osm let do vězení

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
31. 3. 2010 15:50
Andrej Monakov vlastnil lékárnu, kde se ve velkém prodávaly léky na chřipku, z nichž se vyrábí pervitin
Viktor Kožený a Boris Vostrý jsou stíháni jako uprchlí, soud tedy probíhá bez jejich přítomnosti.
Viktor Kožený a Boris Vostrý jsou stíháni jako uprchlí, soud tedy probíhá bez jejich přítomnosti. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Roky sledovali policisté z protidrogové centrály lékárnu v pražských Holešovicích a shromažďovali důkazy, že se tam ve velkém prodávaly léky na chřipku, které se používají k výrobě pervitinu.

Teď má případ prvního potrestaného - majitele lékárny Andreje Monakova. Soud mu ve středu vyměřil osmiletý trest. Kromě vězení musí Monakov za prodej enormního množství léku nurofen zaplatit pokutu tři miliony korun.

Prodat měl podle soudu čtyřem dealerům a "vařičům" pervitinu za tři roky na jeden a půl miliónu tablet léku s obsahem pseudoefedrinu.

Případ ale nekončí. Monakov se ihned po vynesení ropzsudku odvolal k nadřízenému Městskému soudu v Praze.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 7 Ivera Postulková vyměřila Monakovovi tvrdý trest, o více než dva roky přísnější než žádala obžaloba.

V jejích očích Monakovovi uškodilo mimojiné i to, že je lékař. "Věděl, jaký je obsah léku a k čemu může být zneužit," uvedla.

Proti majiteli lékárny mluvily výpovědi pěti lidí, kteří policii řekli, že od něj nakupovali nurofen po celých krabicích. Každá obsahovala 144 běžných balení léku.

Jednou ze svědkyň je i obchodní zástupkyně velkoobchodu s léky, který lékárnu zásoboval. Během dvou týdnů si z lékárny měla odnést 206 balení nurofenu. Lékárně pomáhala vyřizovat reklamace, do skladu velkoobchodu neměla přístup, a proto oslovila známého majitele lékárny. "Je to pro feťáky," řekla obchodní zástupkyně Monakovovi v telefonátu, jehož odposlech u soudu zazněl.

Proces se táhl několik měsíců. Rozsudek měl původně zaznít v polovině února, ale soud pro Prahu 7 na poslední chvíli couvl a řekl, že mu případ nepatří.

Soudkyně Iveta Postulková totiž po měsících trvání procesu místo vynesení rozsudku oznámila, že není oprávněná ve věci rozhodnout, protože množství prodaných léků je tak enormní, že případ by měl řešit Městský soud v Praze.

Nadřízený Vrchní soud, ale rozhodl jinak - případ je váš, musíte vynést rozsudek. To se dnes také stalo.

I když s ale: Případ dvou žen, kterým měl údajně Monakov rovněž léky prodávat se bude projednávat odděleně. Nejsou totiž trestně stíhány a Monakov nemohl být odsouzen za pomoc k trestnému činu, u kterého nebyl potrestán hlavní pachatel.

Podle Monakovova advokáta to ale je jasný důvod proces zastavit, nikoli vyloučit a projednávat zvlášť.

Monakov sedí rok ve vazbě

Monakov je už teď rok ve vazební věznici, kauce byla dříve stanovena na 13 milionů korun. Jeho obhájce zvažoval, že bude po státu požadovat odškodnění.

"Můj klient je už rok ve vazbě a tímto rozhodnutím soudu se vazba neúměrně protáhla. Měl by mít právo na přednostní soud. Ve věci bylo pět jednání, pak je odročeno kvůli rozsudku a pak nás soud šokuje tímto postupem. Všechno se může vrátit na začátek. S tím jsem se ještě nesetkal," řekl obhájce majitele Jaroslav Ortman už před časem Aktuálně.cz.

Nynější rozsudek není pravomocný, dá se čekat odvolání. Případ tak velmi pravděpodobně skončí na stole soudců Městského soudu v Praze.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy