Majitel lékárny prodával narkomanům. Dostal 8 let

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
25. 5. 2010 11:50
Městský soud v Praze vynesl pravomocný verdikt
Viktor Kožený a Boris Vostrý jsou stíháni jako uprchlí, soud tedy probíhá bez jejich přítomnosti.
Viktor Kožený a Boris Vostrý jsou stíháni jako uprchlí, soud tedy probíhá bez jejich přítomnosti. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Majitel holešovické lékárny Andrej Monakov půjde do vězení na osm let a zaplatí pokutu 3 miliony korun.

V odvolacím řízení o tom rozhodl Městský soud v Praze. Potvrdil tak výši trestu, který mu už v březnu vyměřil Obvodní soud pro Prahu 7.  Navíc lékárníkovi přidal zákaz prodeje léků na 10 let.

Přísný trest pro zatím bezúhonného muže vysvětlila předsedkyně senátu Jarmila Löffelmannová mimořádnou společenskou nebezpečností: "Je to bezprecedentní jednání vyskokoškolsky vzdělaného člověka. Naprosto zpronevěřil účel, kterému má lékárna sloužit," uvedla s tím, že Monakov, který je vzděláním lékař, věděl, že pomáháním výrobcům drog "posílá lidské životy vniveč".

Monakov měl podle soudu čtyřem dealerům a "vařičům" pervitinu prodat za tři roky na jeden a půl miliónu tablet léku s obsahem pseudoefedrinu.

Případ míří k Nejvyššímu soudu

Lékárna v holešovické Tusarově ulici na sebe upozornila policisty i Státní ústav pro kontrolu léčiv, protože se v ní prodávalo mnoha set násobně víc léku Nurofen stop grip, než v okolních lékárnách.

Případ ani dnešním pravomocným rozhodnutím nekončí. "Podáme dovolání k Nejvyššímu soudu a jsme ochotni případ dovést až k Ústavnímu soudu," reagoval dnes na rozsudek obhájce obžalovaného Jaroslav Ortman. Svého klienta hájí tím, že léky na chřipku byly dříve vzcela volně prodejné a zákon žádné omezení nestanovoval.

Proces se táhne měsíce

Proti majiteli lékárny mluvily výpovědi pěti lidí, kteří policii řekli, že od něj nakupovali nurofen po celých krabicích. Každá obsahovala 144 běžných balení léku.

Jednou ze svědkyň je i obchodní zástupkyně velkoobchodu s léky, který lékárnu zásoboval. Během dvou týdnů si z lékárny měla odnést 206 balení nurofenu. Lékárně pomáhala vyřizovat reklamace, do skladu velkoobchodu neměla přístup, a proto oslovila známého majitele lékárny. "Je to pro feťáky," řekla obchodní zástupkyně Monakovovi v telefonátu, jehož odposlech u soudu zazněl.

Proces se táhl několik měsíců. Rozsudek měl původně zaznít v polovině února, ale soud pro Prahu 7 na poslední chvíli couvl a řekl, že mu případ nepatří.

Soudkyně Iveta Postulková totiž po měsících trvání procesu místo vynesení rozsudku oznámila, že není oprávněná ve věci rozhodnout, protože množství prodaných léků je tak enormní, že případ by měl řešit Městský soud v Praze.

Nadřízený Vrchní soud, ale rozhodl jinak - případ je váš, musíte vynést rozsudek. To se také stalo.

I když s ale: Případ dvou žen, kterým měl údajně Monakov rovněž léky prodávat se bude projednávat odděleně. Nejsou totiž trestně stíhány a Monakov nemohl být odsouzen za pomoc k trestnému činu, u kterého nebyl potrestán hlavní pachatel.

 

Právě se děje

Další zprávy