Obviněný úředník magistrátu v Praze rezignoval

Michal Štůsek Michal Štůsek
20. 4. 2010 16:50
Zbyňka Bernata obvinila policejní inspekce ze zneužívání pravomoci úřední osoby a úplatkářství
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ředitel odboru dopravních přestupků Magistrátu hlavního města Prahy Zbyněk Bernat dnes rezignovl na svou funkci.

Bernata policejní inspekce zadržela přímo na magistrátu na konci března a následně jej obvinila ze zneužívání pravomoci úřední osoby a úplatkářství.

V době, kdy působil jako vyšetřovatel nehod u dopravní policie, měl údajně za úplatu ututlat dopravní nehodu, při které byla těžce zraněna chodkyně, a viník z místa činu ujel. Případem se nyní zabývá Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Bývalý zaměstnanec dopravní policie je však veřejně přesvědčen o své nevině.

"Jednání, ze kterého jsem byl obviněn, jsem se nedopustil a nemám tak pocit viny, na druhou stranu si ale uvědomuji, že celý případ a s ním spojená negativní mediální kampaň vedená vůči mé osobě může negativně působit na dobré jméno magistrátního úřadu hlavního města Prahy," vysvětlil své odstoupení z funkce.

Bernatovu pozici prozatímně zastává vedoucí oddělení sekretariátu dopravních přestupků Oldřich Mařík. O novém nástupci se rozhodne s pomocí výběrového řízení během následujících týdnů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy