Vít Bárta je nevinen, poslance neuplácel, rozhodl soud

Domácí Domácí, Jakub Novák
19. 12. 2012 18:30
Podle odvolacího soudu chybí důkaz, že nešlo o půjčky. Obvodní soud jej má osvobodit
Vít Bárta a Kateřina Klasnová u soudu před čtením rozsudku na fotografii Reuters
Vít Bárta a Kateřina Klasnová u soudu před čtením rozsudku na fotografii Reuters | Foto: Reuters

Praha - Opakování soudu s poslanci Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou, o němž rozhodl odvolací Městský soud v Praze, bude téměř stoprocentně jen formalitou. Soudce Jan Šott, který dal letos v dubnu Bártovi podmíněný trest odnětí svobody na 18 měsíců za úplatky a Škárkovi tři roky nepodmíněně za podvod, nyní musí oba poslance osvobodit.

Vyplývá to z rozhodnutí, které získaly Hospodářské noviny na základě informačního zákona. O odvolání rozhodl Městský soud v Praze už před měsícem, podrobnosti o výsledku neveřejného zasedání ale dosud tajil.

Soudce Šott, respektive obvodní soud, nyní musí rozhodnout znovu. Podle městského soudu ale Bárta poslance rozhodně neuplácel - chybí totiž důkaz, že nešlo o půjčky, jak se Bárta hájil.

"Obvodní soud bude respektovat právní názory odvolacího soudu a znovu ve věci rozhodne," nařídila odvolací soudkyně Jarmila Löffelmannová.

Bárta už prohlásil, že po svém očištění hodlá kandidovat na předsedu Věcí veřejných. "Vážím si rozhodnutí odvolacího soudu, který rozhodl, že mé jednání není trestným činem, a který konstatoval, že Kristýna Kočí s Jaroslavem Škárkou ze mě zákeřně vylákali půjčku, kterou označili za úplatek," komentuje situaci Bárta.

Škárka zatím nechce celou situaci komentovat. On ani jeho právník dosud rozhodnutí neviděli.

Nešlo o úplatky

Hospodářské noviny připomínají, že Bárta, faktický lídr Věcí veřejných, dal poslancům Škárkovi a Kristýně Kočí obálky s penězi. Dohromady v nich bylo 660 tisíc korun. Podle obžaloby si tak chtěl úplatkem koupit jejich poslušnost.

Podle soudce obvodního soudu Jana Šotta se jednalo i jasnou korupci. Škárku ale poslal do vězení za podvod, protože prý z Bárty peníze vylákal schválně, aby ho pak mohl obvinit z korupce.

Jenže odvolací soudkyně Löffelmannová připomíná, že podmínkou úplatku je podle zákona "obstarání věci veřejného zájmu." "Jakákoli souvislost s obecným zájmem není zjištěna, tedy nelze ani z ničeho dovodit, že by šlo o úplatky, ať už bezúročnou půjčkou, nebo nevratným majetkovým prospěchem. Za této situace nelze jinak než uzavřít, že jednání obžalovaného Bárty nenaplňuje znaky žalovaného ani jiného trestného činu," rozhodla soudkyně.

Připomeňte si verdikt obvodního soudu:

Podle Löffelmannové ani příběh tak, jak jej vylíčil soudce Šott, nedává smysl. Vztahy trojúhelníku Bárta-Škárka-Kočí byly už dlouho vyhrocené. Poslanci svému šéfovi hrozili, že nebudou loajální. "Ve vzájemně napjaté a nepřátelské atmosféře" tedy Bárta musel předpokládat, že jeho oponenti údajnou půjčku zneužijí právě k obvinění z podplácení. Odvolací soud nesouhlasí ani s teorií soudce Šotta o charakteru vratné bezúročné půjčky jako úplatku.

Obvodní soud bude při novém projednání vázán také názorem odvolacího soudu, podle něhož se poslanec Škárka nedopustil ani podvodu, ani jakéhokoliv jiného trestného činu.

"Mimořádně nevhodný online proces"

Jak připomínají Hospodářské noviny, pětatřicetiletý soudce Šott vedl celé řízení velmi otevřeně: nechal v soudní síni puštěné televizní kamery a ochotně poskytoval rozhovory. I to se soudkyni Löffelmannové příliš nelíbilo.

"Řízení předcházející vydání napadeného rozsudku netrpí žádnými podstatnými vadami, vyjma porušení zásady totožnosti skutku u obžalovaného Škárky, a negativně se na něm konkrétně neprojevilo ani vedení tzv. on-line procesu, které lze v rámci soudního řízení jinak obecně považovat za mimořádně nevhodné a nakonec i v rozporu s trestním řádem," uvádí rozhodnutí odvolacího soudu.

"Celé záležitosti dal neadekvátní rozměr zájem médií a veřejnosti v důsledku na ní zúčastněných osob, jejichž chování ve stylu politického intrikaření nepodléhá trestní odpovědnosti, ale odpovědnosti před jejich voliči," myslí si soudkyně.

Několik respektovaných právníků přitom Šotta po dubnovém verdiktu chválilo právě za otevřenost, odvahu i argumentaci. Veřejně se jej zastal například předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy