Exšéf odboru dopravních přestupků dostal čtyřletý trest

ČTK ČTK
17. 6. 2011 14:54
Zbyněk Bernát za úplatek ovlivnil vyšetřování několika dopravních nehod
Magistrát hlavního města Prahy.
Magistrát hlavního města Prahy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Bývalý vedoucí odboru dopravních přestupků pražského magistrátu Zbyněk Bernat má jít za účast na ovlivňování vyšetřování dopravních nehod za úplatu na čtyři roky do vězení.

Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 10. Vinnými uznal i další čtyři lidi, mimo jiné i bývalé policisty. Uložil jim dva nepodmíněné tresty, jeden podmíněný a jeden zákaz činnosti. Muži od počátku obvinění odmítají.

Bývalého šéfa odboru vyšetřování dopravních nehod pražského krajského policejního ředitelství Josefa Vlastníka trestní senát osvobodil, jeho bývalému podřízenému Pavlu Plasovi vyměřil tříletý trest vězení a pětiletý zákaz pracovat u státní či městské policie a v bezpečnostních sborech.

Plasův bývalý kolega Jiří Vosátka dostal trest zákazu činnosti na tři roky. Aleši Francovi, který si v současnosti odpykává sedmiletý trest vězení za jinou trestnou činnost, prvoinstanční soud vyměřil souhrnný trest 8,5 roku vězení, Martinu Mrvovi dvouletý podmíněný trest. Také Bernat pak podle soudu nesmí pracovat pět let ve státní správě. Rozhodnutí je nepravomocné a lze se proti němu odvolat.

Obžaloba popisuje dva skutky. V prvním čelí obvinění vedle Bernata i Vlastník, Plas, Franc a Mrva. Vše podle žalobce začalo u France, který při dopravní nehodě v březnu 2009 v Praze 7 těžce zranil chodkyni a z místa havárie ujel. Ve snaze vyhnout se postihu podle obžaloby oslovil Mrvu, který kontaktoval Bernata.

Za úplatek se vyhnul trestu

Mrva se s Bernatem údajně domluvil, že za úplatek ve výši 250.000 korun zařídí, aby Franc unikl obvinění. Bernat pak údajně požádal o pomoc Vlastníka, který Francův případ přidělil Plasovi.

Policisté podle žalobce řízení protahovali a oddalovali provedení úkonů nezbytných pro Francovo dopadení až do loňského února, kdy je prý dozorový státní zástupce upozornil, že se o případ zajímá policejní inspekce. Franc podle obžaloby zaplatil Mrvovi nejméně 145.000 korun.

Druhý skutek se týká nehody, která se stala v Praze 5. Vedle Bernata a Plase kvůli němu čelí obvinění i Vosátka. Za úplatek přesně nezjištěné výše, označený za "pět pro každého", údajně policisté vedli vyšetřování havárie tak, aby řidič unikl postihu za řízení pod vlivem návykové látky.

Ničil dokumenty a přehlížel posudek

Plas podle žalobce například manipuloval se spisem a odstranil z něj nějaké dokumenty. Údajně také ignoroval posudek z oboru toxikologie, podle něhož měl řidič v krvi přes jedno promile alkoholu, a bylo tak na místě zahájit jeho trestní stíhání. Následně prý policista spis předal na magistrát a Bernat zařídil, že byl řidič uznán vinným pouze z přestupku.

Advokáti ve středu uvedli, že se podle nich vina jejich klientů neprokázala. Například Bernatův obhájce Eduard Bruna řekl, že ani jeden z důkazů nedokládá trestnou činnost jeho klienta. "Od začátku se cítím nevinen, žádných trestných činů jsem se nedopustil," prohlásil Bernat.

Advokátka Mrvy zase soudu řekla, že "každé druhé slovo z obžaloby bylo vyvráceno". Obhájci všech šesti mužů proto soudu navrhovali, aby jejich klienty obžaloby zprostil. "To, co je mi obžalobou kladeno za vinu, se nezakládá na pravdě," uvedl Vlastník. "Připadám si jako ve špatném snu. Jsem naprosto nevinen, nejsem si ničeho vědom," doplnil jej Vosátka.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 36 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy