Konec tajností. Pojišťovny budou muset dát smlouvy na web

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
4. 8. 2014 14:00
Ministerstvo zdravotnictví připravilo novelu zákona, podle které budou hrozit pojišťovnám tučné pokuty za to, že nezveřejní smlouvy. Na požádání ale budou muset povinně předávat i další interní data.
Smlouvy zdravotních pojišťoven budou muset viset na webu. Další interní informace předají pojišťovny ministerstvu na požádání.
Smlouvy zdravotních pojišťoven budou muset viset na webu. Další interní informace předají pojišťovny ministerstvu na požádání. | Foto: Reuters

Praha - Šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček začíná tlačit na pojišťovny. Nejenže budou muset zveřejňovat smlouvy na internetu, ale ministerstvo vepsalo do novely zákona i to, že budou muset na požádání předložit i další interní informace. Dosud se totiž některé z nich důkladnější kontrole bránily.

"Rozhodli jsme se vepsat některé věci do zákona jasně a přímo, aby už nevznikaly žádné pochybnosti a různé právní výklady. Pojišťovny jsou totiž do jisté míry svébytné a zveřejňování některých informací se bránily. Ministerstvo přitom jejich data potřebuje pro svou práci a své analýzy," vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp.

Novela zákona, která míří koncem léta do vlády, proto obsahuje několik zásadních změn. Veškeré smlouvy, které pojišťovny uzavřou, budou muset nově vyvěsit i se všemi dodatky na internetu. A to nejpozději do patnácti dnů od jejich uzavření.

Pokud pojišťovna některý z kontraktů nezveřejní, dopustí se správního deliktu. Za to jí bude hrozit tučná pokuta. "Může dostat až deset milionů korun," doplňuje náměstek Tom Philipp.

Pojišťovny hrály hry

Další interní data bude muset pojišťovna posílat přímo ministerstvu. Stačí, aby si o ně úřad požádal.

"Pojišťovna je povinna bezplatně předat ministerstvu zdravotnictví informace o tvorbě úhradových mechanismů, sledování místní a časové dostupnosti nebo přerozdělování pojistného," píše se přímo v novele zákona, kterou má deník Insider k dispozici.

Podle současného i bývalého vedení resortu se totiž pojišťovny kvůli posílání dat kroutily. "Hrály se s tím nepříjemné hry," potvrzuje třeba někdejší ministr zdravotnictví a současný poslanec Leoš Heger.

Některé pojišťovny podle něj údaje dávat nechtěly, aby jim ministr neviděl příliš "pod prsty". Další měly jednoduše líné úředníky. "Získat určitá data proto vyžadovalo dlouhá jednání, na konci kterých sice pojišťovna data ministerstvu pustila, ale v naprosto nevhodném formátu," vzpomíná Heger. Podobnou normu už prý proto připravoval jeho tým.

Pokuty jsou žádoucí

Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála už měly pojišťovny povinnost zveřejňovat smlouvy a informace podle současných zákonů. Vedení resortu jen nebylo při vymáhání dostatečně důsledné.

"Je ale pravda, že doposud nebyla za porušení povinnosti stanovena žádná sankce. Takže pokud ji teď ministerstvo do zákona vepsalo, je to velmi žádoucí," zhodnotil Dostál.

Samy zdravotní pojišťovny změny v zákoně příliš komentovat nechtějí. "Obecně nekomentujeme návrhy norem, které zatím neplatí," řekl například mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. Jedním dechem ale dodal, že nové vedení pojišťovny v čele s ředitelem Zdeňkem Kabátkem s ministerstvem spolupracuje v maximální možné míře. "Pokud se přesto norma dále jakýmkoliv způsobem upraví či zpřesní, VZP samozřejmě platné legislativě vyhoví," uzavřel Tichý.

Článek vyšel 4. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy