Zlín - Žalobci po šedesáti letech očistili jméno zlínského podnikatele Jana Antonína Bati.
Ten dostal v roce 1947 v nepřítomnosti 15 let vězení za to, že se veřejně nepřihlásil do odboje proti nacistům.
Městský soud v Praze letos rozsudek zrušil a žalobci nyní dospěli k závěru, že je J. A. Baťa nevinný.
"Nebyl spáchán žádný trestný čin, věc byla bez dalších opatření založena," řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.
Rozhodnutí státních zástupců je pravomocné.
Kdo byl J.A. Baťa
- Jan Antonín Baťa byl mladším bratrem Tomáše Bati. Narodil se v roce 1898 z druhého manželství Antonína Bati staršího. Ještě před svou tragickou smrtí v troskách letadla 12. července 1932 ho Tomáš Baťa pověřil řízením svého podniku.
- Janu Antonínu Baťovi se podařilo pokračovat v expanzi firmy, zvyšovat odbyt i počty zaměstnanců.
- Zasloužil se také o rozvoj Zlína. V době jeho vedení byl ve Zlíně založen Studijní ústav, Škola umění a byly zde pořádány rozsáhlé přehlídky moderního umění -Zlínské salony. Za jeho éry vyrostla ve Zlíně 21. budova, tehdy druhý nejvyšší mrakodrap v Evropě.
- Jan byl po obsazení země fašisty krátce zadržen gestapem a pak se mu podařilo dostat se do zahraničí.
- Chtěl se usadit ve Spojených státech, ale když mu americké úřady odmítly prodloužit vízum, přesunul sídlo své firmy do Brazílie. Tehdy se dostal na černou listinu Spojenců - to znamenalo, že s ním nikdo nesmí obchodovat.
- V roce 1947 byl v Praze v nepřítomnosti odsouzen k patnácti letům vězení, v té době už však žil v Brazílii. Tři roky před svou smrtí v roce 1965 se vzdal akciového podílu ve firmě ve prospěch Tomáše Bati
O rehabilitaci Jana Antonína Bati usilovala jeho rodina žijící v Brazílii i jeho synovec Tomáš Baťa. Vnučka J. A. Bati Dolores Bata Arambasic byla zprávou velmi překvapena. "Čekali jsme to, ale ne tak brzy. Jako rodina se teď musíme poradit a uvidíme, co bude dál," reagovala.
"Žádný Baťa nezradil svou československou krev," uvedl hned po červnovém rozhodnutí soudu Tomáš Baťa. "Můj strýc byl statečný vlastenec, který podporoval československou exilovou vládu, protifašistický odboj a nikdy se, stejně jako žádný člen rodiny, nezpronevěřil zásadám poctivého a statečného Čecha," reagoval dnes Tomáš Baťa na rozhodnutí žalobců.
Čtěte více:
Státní zástupkyně u soudu předložila dopisy a dokumenty, které potvrzují, že filiálky firmy Baťa po celém světě posílaly československému odboji desítky tisíc dolarů.
Soud dostal i notářsky ověřené výpovědi židovských zaměstnanců firmy, které Jan Antonín Baťa zachránil před transporty do koncentračních táborů.
Soud dostal i notářsky ověřené výpovědi židovských zaměstnanců firmy, které Baťa zachránil před transporty do koncentračních táborů.
Soud posuzoval i dokumenty z doby, která předcházela odsouzení Jana Antonína Bati. Ten si například československým úřadům stěžoval, že nebyl vyslechnut a nemohl se osobně obhájit.
I váleční zločinci, jako byl například K.H. Frank, takovou možnost po válce měli. "Nikdy jsem neudělal nic proti národu. Mým cílem je vrátit se do Zlína a sloužit národu," uvedl Jan Antonín Baťa v jednom ze svých dopisů československým úřadům s tím, že hlavním cílem celého procesu bylo získat jeho majetek, v té době největší ve střední Evropě.