Proti offshorům bojuje G7 i Česko
Daňové ráje trápí všechny státy světa, protože jim snižují daňové příjmy. V červnu o tomto tématu jednali zástupci zemí G7, tedy sedmi největších ekonomik světa. Zde se řešila otázka jednotné sazby korporátní daně na celém světě, která by mohla do budoucna vymazat daňové ráje.
Boj proti daňovým rájům začal už dříve, a to ve Spojených státech amerických daňovým zákonem FACTA (Foreign Account Tax Compliance Act), který nařizuje zahraničním bankovním institucím předávat informace o účtech amerických daňových poplatníků americkému daňového úřadu.
“Následně OECD spustilo nástroj pro výměnu daňových a finančních informací na mezinárodní úrovni - GATCA. Díky bankovním účtům ve vlastnictví právnických i fyzických osob dochází k výměně informací mezi institucemi a finančními úřady. Také Evropská komise chce posílit pravidla proti praní špinavých peněz a financování terorismu,” uvádí zpráva konzultační společnosti Zenron.
V Česku tak mohou úřady na základě několika zákonů (např. zákon o evidenci skutečných majitelů, zákon proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu) kontrolovat majetkovou strukturu a fungování společností.
“Ačkoliv tyto právní nástroje nejsou dokonalé a zasloužily by ještě úpravy, mohou na jejich základě úřady ověřovat strukturu a fungování firem. A měly by tak dělat zvláště pečlivě u společností, které žádají o dotace, o veřejné peníze,” říká Lukáš Kraus, právník kanceláře Frank Bold.
K nejznámějším daňovým rájům patří Bermudy, Bahamy a Kajmanské ostrovy. Najdete je ale i v Evropě. K těm nejvýhodnějším patří podle společnosti Zenron Kypr (míra zdanění 12,5 %), Lichtenštejnsko (od 7,5 do 15 %), Monako (pro nově založené firmy několik let bez zdanění), Irsko (12,5 %), Švýcarsko (pro zahraniční firmy pod 10 %).