Babiš uvízl v kauze podezřelého byznysu v daňových rájích. Vše o Pandora Papers

Helena Truchlá Jan Horák Kateřina Hovorková Helena Truchlá, Jan Horák, Kateřina Hovorková
Aktualizováno 4. 10. 2021 18:41
Premiér Andrej Babiš (ANO) se musí vypořádat před volbami s vážným problémem. Celosvětová skupina investigativních novinářů upozornila na to, že prostřednictvím firem v daňových rájích nakupoval nemovitosti za stovky milionů korun. Babiš přitom takové podnikání sám kritizoval. Nyní se obhajuje tím, že v dané době ještě nebyl v politice. Aktuálně.cz přináší základní přehled kauzy Pandora Papers.
Spravedlnost. Ilustrační foto
Spravedlnost. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Offshory z pohledu českého práva

  • Samotné založení firmy není protiprávní. Problematické je podle právníka Ondřeje Preusse užívání daných společností, tedy jak konkrétně a k čemu majitel společnost používá.

"Může to být velký problém, protože se odlévají prostředky z evropských rozpočtů do daňových rájů a dané společnosti přitom využívají evropské infrastruktury a pracovního trhu," uvádí pro Aktuálně.cz Preuss. 

Pokud podle něj dojde k odhalení interních informací a prokáže se, že účelovou konstrukcí dochází ke krácení daní či obcházení jiných pravidel, například povinnosti předkládat majetková přiznání, může za to hrozit i trestněprávní sankce.

  • Lukáš Kraus, právník Frank Bold a vedoucí analytického týmu Rekonstrukce státu, také upozorňuje, že praktiky spojené s offshorovými společnostmi nemusí být vždy nutně protiprávní. Ovšem u lidí, kteří vystupují ve veřejných funkcích, jsou neakceptovatelné. 

"Přes offshorové společnosti se stále protáčí miliardy korun. To, že tento princip využíval i náš současný premiér, je samozřejmě značně znepokojivé. Neuvedením firmy na Britských Panenských ostrovech ve svém majetkovém přiznání se Andrej Babiš dopustil přestupku, ale z možného praní špinavých peněz mu hrozí ještě závažnější postih, a to nejen v Česku," říká Lukáš Kraus.

Podle Krause skutečnost, že předseda vlády a šéf hnutí, jemuž Babiš často sám přidával přízvisko "protikorupční", zřejmě použil daňový ráj k obcházení placení daní, povede k dalšímu poklesu důvěry veřejnosti v politiky a jejich protikorupční sliby. "Premiér by měl celou záležitost jasně a jednoznačně vysvětlit a vyvodit svou odpovědnost," dodává Lukáš Kraus.

"Daňové ráje byly od začátku především nástrojem na obcházení pravidel. Nemuselo se nutně jednat o nelegální aktivitu, ale drtivá většina důvodů byla neetická, od vyhnutí se placení daní až po skrývání majetku veřejných funkcionářů," řekl Aktuálně.cz ke smyslu offshorových firem analytik organizace Transparency International Milan Eibl.

Nyní však podle něj firmy v daňových rájích představují pouze riziko pro veřejnou i komerční sféru. Upozorňuje na tlak občanské společnosti i mezinárodních organizací, aby takový byznys ustal. "Kriminální potenciál u daňových rájů je enormní, stejně tak snižují efektivitu většiny protikorupčních opatření. Je ideální čas zajistit globální řešení, ať už v podobě rejstříků skutečných majitelů či sjednocené daňové problematice," říká Eibl.

 

Právě se děje

Další zprávy