Pompeo: Rusko se snaží zničit demokracie západní aliance, musíme spolupracovat

ČTK Radek Dragoun Martina Heroldová ČTK, Radek Dragoun, Martina Heroldová
Aktualizováno 12. 8. 2020 19:10
Premiér Andrej Babiš (ANO) přivítal v Kramářově vile amerického ministra zahraničí Mikea Pompea. Jednali o obchodní a bezpečnostní spolupráci, ale také o vlivu Ruska, které se podle něj snaží zničit západní alianci. Před Ruskem a Čínou varoval americký ministr také ve svém projevu v Senátu.

Podle premiéra Andreje Babiše jednali oba politici především o obchodních vztazích Česka a USA, ale i Spojených států a Evropské unie. 

"USA jsou naším hlavním spojencem a strategickým partnerem, naše vztahy jsou velice dobré a nadstandardní," řekl Babiš a dodal, že Pompeo svou cestu po Evropě začal právě v Praze, čehož si velmi váží. "Ta debata byla fajn, jsme oba z byznysu, takže si rozumíme a budeme spolupracovat i v budoucnu," řekl Babiš.

Americký ministr zahraničí poděkoval za vřelé přijetí a připomněl včerejší návštěvu Plzně. "Generál Patton je můj hrdina, který vedl osvobození západního Československa," řekl.

Dostavba Dukovan Rusy by mohla narušit českou suverenitu

Podle svých slov mluvil s Babišem také o bezpečnostních vztazích a spolupráci, ale i o riziku ruského vlivu. Zároveň probrali také spolupráci na dostavbě jaderné elektrárny Dukovany, podle něj by ruský podíl na stavbě mohl být pro Česko nebezpečným a mohl by atakovat jeho suverenitu.

"To, že by tam mohli mít významnější vliv Rusové, by možná podkopalo nezávislost České republiky," varoval a uvedl, že Spojené státy by se na stavbě chtěly podílet. "Je to velká příležitost, jak zajistit lepší bezpečnost pro jadernou energetiku v Česku i celé střední Evropě," řekl. "Shodli jsme se, že Rusko se snaží zničit naše demokracie a rozbít naši západní alianci," uvedl Pompeo a dodal, že Moskvě nesmíme dovolit uspět.

Ministr Pompeo také Česku poděkoval za přítomnost jeho vojsk například v Iráku či Afghánistánu. "Pomáhali jste nám chránit demokracii po celém světě. Ceníme si toho, náš prezident si toho cení," řekl Pompeo.

Oba politici se vyjádřili i k dění v Bělorusku, kde po prezidentských volbách, která provází velké pochyby o jejich regulérnosti, probíhají masové protesty. Tamní režim je potlačuje za pomoci násilí. "Co se děje v Bělorusku je šokující, neuměl jsem si představit, že se něco takového může v Evropě dnes stát. Skandální. Doufám, že EU nezůstane jen u deklarací, ale že přijde nějaká akce a přijme nějaká opatření," řekl Babiš s tím, že Bělorusové mají právu na svobodu stejně jako ostatní evropské státy. Dodal, že způsob voleb i zásahy policie proti demonstrantům jsou podle něj nepřijatelné.

Podobně se vyjádřil i americký ministr zahraničí. "Pozorovali jsme volby a máme velké obavy, že nebyly spravedlivé. Bělorusové žádají svobodu. Sledovali jsme protesty a apelovali jsme na to, aby byli civilisté a demonstranti před zásahy ozbrojených sil chráněni. V tom budeme pokračovat. Chceme, aby i oni měli svobodu," řekl Pompeo.

Na závěr svého projevu na tiskové konferenci ministr uvedl, že v budoucnu se chce do Prahy vrátit, aby si mohl město v klidu užít a prohlédnout si například Karlův most, který kvůli nabitému programu nyní navštívit nestihne. V rámci programu si jej prohlédla alespoň ministrova manželka Susan.

Pompeo vyzval Čechy k boji za svobodu

Pompea poté čekal program v Senátu, kde se sešel s předsedou horní komory parlamentu Milošem Vystrčilem (ODS) a se šéfem zahraničního výboru Senátu Pavlem Fischerem (nestraník). Poté následoval projev a diskuse se senátory.

Vystrčil nejprve připomněl, že před 30 lety vystoupil v americkém senátu Václav Havel a vyjádřil dík za to, že nyní vystoupí šéf americké diplomacie v tom českém. "Považuji za symbolické, se tak děje v době kdy svobodný duch Evropy oslabuje. Měli bychom toto setkání využít k tomu, aby Česko i Evropa začaly klást větší důraz a to, aby obhajovala své hodnoty a své demokratické principy, aby více dbala o svou suverenitu, nezávislost a svébytnost," řekl.

Americký ministr ve svém projevu hovořil především o svobodě a demokratických hodnotách a připomněl silné pouto mezi oběma národy stvrzené například Washingtonskou deklarací nebo osvobozením v roce 1945. Kromě toho také kritizoval snahy Ruska a Číny o vměšování do vnitřních záležitostí států i porušování lidských práv.

"Autoritářství v roce 1989 nezahynulo, je pořád tam je a pořád se drží někde za horizontem. Rusko se snaží neustále podkopávat vaši demokracii i bezpečnost prostřednictvím dezinformačních kampaní, kybernetických útoků, snaží se přepsat vaši historii. Je tu také hrozba čínské komunistické strany a její vyděračské kampaně," řekl a podpořil předsedu Senátu v cestě na Tchaj-wan.

"Nevěřte nikomu, že Západ upadá, to je jejich narativ, Západ vyhrává. Musíme spolupracovat. Máme závazek hovořit otevřeně přede všemi lidmi beze strachu. Musíme konfrontovat komplexní otázky a musíme to dělat společně," řekl Pompeo.

Čínské velvyslanectví v Česku se proti Pompeovým slovům ohradilo, podle něj na zemi bezdůvodně útočí. "Mike Pompeo ve jménu demokracie a svobody neopodstatněně útočí a očerňuje Čínu, snaží se svést všechny existující problémy na Čínu a záměrně podněcuje neshody mezi ostatními zeměmi a Čínou. Jeho slova a jednání jsou plná ideologických předsudků a myšlenek studené války, které jdou proti trendu dnešní doby," uvedl mluvčí velvyslanectví. Pompeovy výroky proti Číně označil za pochybné a neoprávněné.

"Jak říká české přísloví: 'Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá!' Doporučujeme státnímu tajemníkovi USA, aby respektoval historická fakta, mezinárodní práva a základní pravidla mezinárodních vztahů, aby jednal v souladu se zájmy jak Číny a USA, tak i společnými zájmy lidu celého světa a přestal šířit politický virus a dezinformace, přestal se vměšovat do vnitřních záležitostí Číny a narušovat solidaritu a spolupráci mezinárodních společenství," dodal.

"Vyzývám vás, Čechy, abyste hájili svoji svobodu a nezávislost, za kterou jste bojovali v roce 1968, podpisem Charty 77 i sametovou revolucí. Váš národ má šanci má šanci všem ukázat, jaké je to bojovat za svobodu. Američané vás budou vždy podporovat a budou bojovat společně se svými bratry a sestrami," dodal. Svůj projev zakončil citátem Václava Havla: "Myšlenka lidských práv musí být součástí jakéhokoli smysluplného světového pořádku."

Poté následovala panelová diskuse s některými senátory. Pompeo během ní vysvětloval například, proč se Spojené státy stahují z některých mezinárodních institucí. "Nemůžeme věnovat naše úsilí a prostředky tam, kde to nemá výsledky. Každý rozumný národ by měl přijímat stejná rozhodnutí. Nemá smysl, abychom měli multilatelární organizace jenom proto, aby existovaly, když neplní svůj úkol," řekl Pompeo.

Jako příklad uvedl Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), které vyčítá laxní postup vůči Číně, kde se poprvé objevil koronavirus, který následně způsobil globální pandemii. Kritizoval také fungování Rady OSN pro lidská práva, která je podle něj disfunkční, když v ní je Írán či Venezuela, které lidská práva významně porušují.

Odpoledne přijal Pompea na Pražském hradě také prezident Miloš Zeman, schůzky se účastní i Babiš. Zeman při setkání varoval USA před neuváženým stažením armádní mise z Afghánistánu. Ocenil vzájemné ekonomické vztahy a vyzdvihl také vztah USA k Izraeli. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to uvedl v prohlášení zveřejněném na webu Hradu

Ovčáček v prohlášení uvedl, že Pompeo ocenil "vynikající česko-americké vztahy ve všech oblastech a konstatoval jejich další potenciál". "Prezident republiky vyzdvihl přátelství s USA, a podotkl, že sympatie k USA chová již od svého mládí. Vyjádřil podporu přátelské politiky USA vůči Izraeli a přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma," napsal Ovčáček.

Pompeo také podle něj zdůraznil zájem amerického prezidenta Donalda Trumpa na dalším prohlubování transatlantické vazby. Ovčáček také uvedl, že ministr Zemanovi tlumočil Trumpův pozdrav. "Prezident republiky podotkl, že Donalda Trumpa podporoval před volbami v roce 2016 a v souvislosti s nadcházejícími prezidentskými volbami poznamenal, že obecně nevěří průzkumům voličských preferencí," dodal Ovčáček. V průzkumech vede Trumpův protikandidát Joe Biden.

Pokud jde o Rusko a Čínu, prezident republiky při setkání zdůraznil, že jeho politika je vedena pragmaticky ve směru ekonomické diplomacie, nikoliv zájmy jinými, uvedl Ovčáček.

Půl hodiny před plánovaným příjezdem Pompea na Hradě shromáždila skupina asi dvou desítek demonstrantů. Pohybovat se mohli jen na části hradního nádvoří, protože zbytek byl obehnán zábranami. S sebou měli transparenty v češtině i angličtině, na kterých Pompea varovali, aby Babišovi a Zemanovi nevěřil. "Pane Pompeo, Zeman a Babiš demokracii za zády opouští, s Ruskem a Čínou se zrady dopouští," bylo například na jednom s transparentů.

Chvíli předtím, než Pompeo na Hrad přijel, je policie z nádvoří vytlačila do podloubí. Demonstranti proti zákroku protestovali pískotem a provoláváním hanby.

Video: Brífink po jednání Mikea Pompea s Tomášem Petříčkem

Pompeo bude v ČR jednat s českými politiky zejména o bezpečnostní spolupráci, sítích 5G, téma koronaviru a odpovědi na rostoucí vliv Ruska a Číny. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy