"Já osobně s tím (sňatky homosexuálů) problém nemám. Myslím, že stejnopohlavní páry by měly mít stejná práva, jako mají manželé," uvedl Babiš. Myslel tím například právo dědit po partnerovi nebo mít svědky při uzavření svazku.
V ANO však podle něj existují různé názory. "Někteří říkají, že slovo manželství je spojení muže a ženy a je to nějaký symbol," konstatoval.
Premiér nemá nic proti tomu, aby svazek homosexuálů se nazýval stejně jako v případě heterosexuálů. "Mně to nevadí, ale některým lidem to vadí," uvedl. Vyslovil se pro to, aby návrh ve Sněmovně postoupil do druhého čtení. Diskuse by se podle něj potom měla soustředit na děti. "Když je pár a jeden z partnerů zjistí, že je homosexuál a odejde, aby rodiče nepřišli o nějaké právo, to je důležitá debata," řekl.
Babiš uvedl, že o svém názoru nemůže direktivně přesvědčit ostatní poslance hnutí. "Není možné, že já zavelím a všichni v rámci hnutí změní názor, u nás jsou tři (názorové) skupiny," řekl. Nový předpis podle něj nesmí nikoho poškodit.
Manželství i pro homosexuály navrhlo novelou občanského zákoníku 46 poslanců z šesti sněmovních klubů, konkrétně ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Novela předpokládá, že homosexuálové by měli v manželství stejná práva a povinnosti, jako mají v manželství žena a muž. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové vstupovat nyní, by jako institut zaniklo.
Pod návrh na ústavní ochranu tradičního manželství se podepsalo 37 poslanců z KDU-ČSL, ANO, ODS, ČSSD, TOP 09 a STAN. Má doplnit ochranu rodiny o ochranu jednoho ze základních stavebních prvků úplné rodiny, za který pokládají manželství muže a ženy. Sněmovna obě předlohy projednává současně.