Česko odmítá italskou žádost, migranty nepřijme. Je to cesta do pekel, říká Babiš

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
Aktualizováno 15. 7. 2018 21:25
O pomoc při rozdělení 450 lidí, kteří uvízli na moři, požádal státy EU italský premiér Giuseppe Conte.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Česká republika nebude přijímat žádné migranty, uvedl dnes premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz agentury ČTK týkající se aktuální italské žádosti o pomoc s uprchlíky. O pomoc při rozdělení 450 lidí, kteří uvízli na moři, požádal státy EU italský premiér Giuseppe Conte.

Babiš trvá na tom, že přijímání migrantů se má řídit principem dobrovolnosti.  Evropa musí podle něj vyslat signál, že nelegální migrace je nepřípustná a přijímání dalších lidí problém jenom zhoršuje.

"Naše země žádné migranty přijímat nebude. Na Evropské radě jsme pro relokaci prosadili princip dobrovolnosti a toho se budeme držet," uvedl Babiš. "Přijímat lidi není žádné řešení, naopak to ještě zvětšuje problém, který v Evropě máme," dodal předseda vlády.

Babiš řekl, že kopii dopisu, který Conte adresoval předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi a Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi, dostali představitelé všech členských států. Na Conteho žádost již reagovaly Malta a Francie, které přislíbily, že přijmou po 50 lidech. Stejný počet osob mohou přijmout také Německo, Španělsko a Portugalsko.

Babiš s tímto postupem nesouhlasí. "Takový přístup je ale cesta do pekel. To jenom motivuje pašeráky a zvyšuje jejich příjmy," uvedl. EU podle něj musí vyslat jasný signál, že nelegální migrace skončila a EU bude nelegálně příchozí okamžitě vracet. "Musíme pomoci migrantům v zemích, odkud přicházejí, mimo hranice Evropy, aby se na cestu vůbec nevydávali," dodal Babiš.

Česká republika se k řešení migrace jinou cestou než rozdělováním lidí mezi jednotlivé země EU kloní dlouhodobě. Společně s dalšími středoevropskými zeměmi prosazuje důslednou ochranu hranic Evropy a také pomoc ve zdrojových zemích migrace.

Ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že Česko může Itálii pomoci jinak - nabízí experty a policisty a je připraveno se i zapojit do operace pod vedením Itálie na severu Libye.

Také šéf české diplomacie potvrdil, že Praha odpoví na italskou žádost o přijetí migrantů záporně. "Je třeba se soustředit na řešení příčin migrační krize a jak příliv nelegálních migrantů zastavit včetně boje s pašeráky. Migrační krizi nevyřešíme tím, že dveře do Evropy zůstanou otevřené nekontrolované migraci," uvedl Hamáček.

Předseda opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil v postoji k migračním kvótám či obecně přerozdělování uprchlíků mezi jednotlivými státy EU souhlasí s postojem menšinové vlády ANO a ČSSD. "Přerozdělovat migranty administrativně proti jejich přání není možné," řekl. Tito lidé by stejně skončili ve Švédsku či Německu, kam nejčastěji míří. Jiná věc podle něj je finanční pomoc zemím postiženým migrací.

Migranti se nyní nacházejí na dvou vojenských plavidlech nedaleko Sicílie. Na lodě byly dnes doručeny zásoby potravin na dalších 24 hodin, zejména mléko, džusy a jídlo pro děti.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini v rozhovoru s televizí RaiNews24 později uvedl, že Itálie umožní několika migrantům, aby se vylodili na Sicílii. "Sleduji situaci na dvou lodích pohybujících se v italských vodách. Je tam 16 matek a 11 dětí, které se vylodí v příštích minutách, hodinách," řekl Salvini. Co bude s ostatními, nenaznačil. Stejně tak neuvedl, kdy si Německo, Francie, Malta, Španělsko a Portugalsko převezmou po 50 migrantech, jak slíbily.

Rybářská loď, vyslaná pašeráky z Libye v pátek, dorazila až k malému ostrovu Linosa u Sicílie. Tam migranty převzaly lodě Frontexu a italské pobřežní stráže a odvezly je do vod nedaleko sicilského přístavu Pozzallo. Několik běženců, kteří trpěli dehydratací, těhotné ženy a některé děti byli převezeni na pobřeží. Italská média informovala, že mezi migranty je žena vážící 35 kilo, podvyživená po dlouhých měsících strávených v Libyi. Televize Sky TG24 uvedla, že mnoho ze zachráněných pochází z Eritreje.

K italským břehům připlulo od roku 2014 více než 650 000 migrantů. Většinou se tam dostali poté, co byli zachráněni z moře u libyjského pobřeží. V italských uprchlických zařízeních se nyní nachází asi 170 000 běženců, počet příchozích nicméně letos poklesl, uvedla agentura Reuters. OSN odhaduje, že letos se již při pokusu dostat se přes Středozemní moře do Evropy utopilo téměř tisíc lidí.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini v těchto dnech prohlásil, že vstřícná přijímací politika jeho země končí a že Itálie už nebude přijímat další migranty.

Video: Na migranty se nabalil obrovský byznys, už přesahuje zisky z obchodu s narkotiky, říká Schroth

Převaděči udělají kvůli penězům cokoliv, dál budou riskovat životy lidí, upozorňuje Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy