Aktuálně.cz: Kritizují vás ve straně za to, že jste společně s ostatními členy komise podpořil závěry vyšetřování, s nimiž váš stranický šéf Andrej Babiš nesouhlasí?
Bohuslav Chalupa: Kritika tady samozřejmě je. Nicméně já si za tím hlasováním stojím. Pracoval jsem tam půl roku a ne vždy to bylo jednoduché. Jediným faktem, který se nám podařilo prokázat, je to, že řadu věcí nejsme schopni prokázat. Role člena vyšetřovací komise je trošku rozdílná od mandátu poslance. Ve vyšetřovací komisi se chováme nějakým normativním způsobem, kdežto jako politik si mohu dovolit úvahy, ambice a já nevím co.
Andrej Babiš to vnímá jinak. Celou zprávu zkritizoval, že s ničím z toho nesouhlasí. Mě vlastně zajímá, jestli…
Jestli vás zajímá proč, tak se musíte zeptat pana předsedy. Já to nemíním dál komentovat. Já jsem to vysvětloval na klubu.
Jak vaše vysvětlování dopadlo? Jak jste Andreji Babišovi argumentoval?
Já jsem mu neargumentoval, jak budu hlasovat. Já jsem to ani s nikým nekonzultoval. A v podstatě zpráva, že jsme hlasovali jednomyslně, je stará deset dní. To, že se ta zpráva dnes objevila, je další věc.
Takže jste mu to jen oznámil?
Já jsem mu nic neoznamoval. On se to prostě dneska dozvěděl, nějakým způsobem si to propojil a vyjádřil nespokojenost.
Hlasoval byste teď stejně?
Já nejsem zvyklý svoje rozhodnutí měnit, když jsem přesvědčen, že jsem se choval správně. V tomhle případě jsem přesvědčen, že jsem se možná nechoval politicky správně, ale jako člověk jsem se zachoval správně. Pokud by ta zpráva vypadala stejně, pracoval bych tak, jak jsem pracoval, měl jsem informace takové, jaké mám, hlasoval bych tak znovu, protože na závěrečné zprávě osobně nevidím nic problematického. Popisuje stav, který jsme byli schopni ověřit a prokázat.
Nemáte obavy, že z toho budete mít v klubu problém?
Pokud bych se bál dělat práci poslance, tak tu nemusím být. Tohle nechci komentovat. Stojím si za tím, že jsme spolu s ostatními vypracovali závěrečnou zprávu komise. A chtěl bych ale oddělit závěrečnou zprávu a návrh usnesení, tam už ten jednohlasný souhlas nebyl.
S čím jste tedy nesouhlasil?
Těch usnesení bylo více. Já jsem souhlasil s trestním oznámením proti lidem, kteří evidentně nesplnili svoje služební nebo jiné povinnosti. A například jsem nesouhlasil s tím, aby se ukládaly ministru spravedlnosti nějaké úkoly. Je to stejné, jako respektuji kompetence u pana ministra Chovance, jako jsem je respektoval u paní ministryně Válkové, když se řešila problematika ředitelů vězeňských služeb. Prostě uznávám, že ministři mají svou personální a jinou kompetenci. Platí padni komu padni. Ani panu Pelikánovi nebudou jiní poslanci, politikové říkat, co smí a nesmí.
Tlačilo vás vedení klubu k jinému rozhodnutí?
Za celého půl roku jsem ani jednou žádné problémy s nikým nekonzultoval, neřešil, nesvěřoval jsem se. Ani pan předseda nevěděl, co se tam přesně děje. Nikdo se mě na to neptal a já to považuji za naprosto správné a čestné.
Jak si kritiku Andreje Babiše vysvětlujete?
Já jsem poslanec, pan Babiš je vicepremiér. Tu situaci vnímá i z pozice vlády a vidí to nějak jinak. Vidí ji ve větším politickém kontextu, nikoliv věcném. On na ten názor má právo a já mám zase právo na svůj názor. Pokud tady tři roky vykládám, že nechci žádné politikaření, tak ani v tomto případě se tomu jaksi nepřizpůsobím.
Ve Sněmovně jste odpoledne přečetl sedm stran dlouhý projev. Vypadalo, že jste ho dostal od někoho z ANO, abyste ho přečetl. Jako byste bral zpátečku kvůli tomu, že jste hlasoval se všemi v komisi.
Ne. Psal jsem si ho sám včera večer. A není to zpátečka. Jedna věc je být členem komise a druhá být poslancem. Do vyšetřovací komise politika nepatří a jako člen musím souhlasit s tím, co jsem vyšetřil. Jako politik si to mohu interpretovat a vyvozovat nějakou politickou odpovědnost. Několikrát jsem navíc řekl, že nic neberu zpět a vše potvrzuji.
Nemáte tedy pochybnosti o tom, proč k reorganizaci došlo?
Proběhla v podstatě během tři týdnů a proběhla pod kuratelou ČSSD, pod níž je policie.