Ať je možné lustrovat členství policistů v politických stranách, navrhuje Schillerová

Jan Horák Jan Horák
18. 9. 2019 20:21
Ministryně financí Alena Schillerová chce otevřít diskusi, zda stát nemá mít možnost lustrovat politické angažmá policistů, celníků či příslušníků Vězeňské služby. Vyplývá to z materiálu, jejž má deník Aktuálně.cz k dispozici. Podnět ministryně je reakcí na výzvu sněmovního výboru pro bezpečnost, jemuž vadí spolupráce důstojníka NCOZ s piráty. Výbor proto vyzval ministerstva, aby přijala opatření.
Ministryně financí Alena Schillerová.
Ministryně financí Alena Schillerová. | Foto: Ludvík Hradilek

Důstojník Národní centrály proti organizovanému zločinu Jan Šmíd se letos v dubnu účastnil coby externista schůze pracovní skupiny České pirátské strany pro bezpečnost. Některé politiky toto spojení zneklidnilo, obávali se úniků citlivých informací z vyšetřování mezi stranické rivaly. Sněmovní výbor pro bezpečnost proto příslušná ministerstva požádal o vypracování pojistek, aby se podobné případy propojení policistů s partajemi neopakovaly.

"Smyslem je, aby příslušný šéf útvaru, který třeba řeší kauzy související s politickými stranami, mohl naprosto vyloučit, že v jeho týmech jsou osoby spojené s politickými stranami, zastupují je a svým způsobem mohou vynášet i informace z vyšetřování," vysvětlil už dříve Aktuálně.cz místopředseda výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) smysl výzvy vládě, na níž se výbor shodl na svém červnovém zasedání.

Apel mířil na tři ministerstva a premiéra, pod které spadají jednotlivé bezpečnostní složky. Resorty už své návrhy výboru poslaly. S nejvýraznějším nápadem přišla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), jejímuž úřadu podléhá celní správa.

Podle ministryně by nebylo od věci, aby pověření zaměstnanci bezpečnostních sborů mohli lustrovat politické aktivity svých kolegů. Současně uvažuje o tom, zda by neměly být transparentní účty politických stran zcela otevřené, aby v nich byly viditelné případné platby policistům za spolupráci.

Změna by byla na hraně ústavy

"Novým účinným kontrolním mechanismem by mohlo být zpřístupnění možnosti vyhledávat v rejstříku politických stran a politických hnutí spravovaném ministerstvem vnitra, zda jednotliví příslušníci bezpečnostního sboru nejsou členy politických stran a politických hnutí," stojí v materiálu ministerstva financí, který resort poslal sněmovnímu výboru jako odpověď na jeho výzvu a jejž má Aktuálně.cz k dispozici.

Podle Schillerové by mělo být možné v rejstříku vyhledávat angažmá daného policisty, celníka nebo příslušníka Generální inspekce bezpečnostních sborů po zadání jeho osobních údajů. Lustraci my směli provádět jen vybraní zaměstnanci po přihlášení do systému. "Tímto by byla zabezpečena ochrana osobních údajů ostatních subjektů vedených v rejstříků," píše dále v materiálu ministryně.

Návrh Schillerové ale naráží na dva základní problémy. Rejstřík umožňuje pouze vyhledávání stran a hnutí podle názvu, osobní údaje zobrazuje jen v případě jejich statutárních orgánů. Pokud se má nápad ministryně uskutečnit, bylo by nutné upravit zákon. Nově by musela legislativa nařizovat všem partajím a hnutím, aby údaje o svých členech z řad sborů hlásily ministerstvu vnitra. Šlo by o revoluční změnu na hraně ústavy.

Kontrolní mechanismy citlivého charakteru

"Politické strany a hnutí nemají povinnost sdělovat bezpečnostním sborům informace o členské základně nebo informace o osobách, které vykonávají činnost v jejich prospěch," sdělil Aktuálně.cz Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra. Upozornil také, že politické angažmá je ústavním právem, které je třeba maximálně šetřit. "V tomto směru nepovažuje ministerstvo vnitra kroky vedoucí ke zpřísnění legislativy za vhodné a nutné," dodal.

I ze samotného materiálu resortu financí plyne, že si je Schillerová vědoma úskalí své úvahy. "Dva uvedené kontrolní mechanismy jsou velice citlivého charakteru (…) a představují určité omezení suverenity registrovaných politických stran a politických hnutí, a proto se jedná pouze o návrhy, které musí být podrobeny obšírné politické diskusi a mohou doznat značných omezení," píše.

Podplukovník NCOZ Jan Šmíd.
Podplukovník NCOZ Jan Šmíd. | Foto: Česká pirátská strana

Ve vyjádření pro Aktuálně.cz ministryně ještě ubrala. Nemluví už o návrhu, přestože ho takto pojmenovala v odpovědi pro výbor. "Nejedná se o návrh, ale o náměty k diskusi, kterou výbor inicioval. Věc je nyní v rovině úvah, na které budou případně navazovat pracovní diskuse," uvedla. Je ale otázka, zda se taková diskuse i vzhledem ke zdrženlivé reakci vnitra rozběhne. "Návrh paní ministryně je absurdní a míjí podstatu našeho požadavku ," reagoval pro Aktuálně.cz místopředseda bezpečnostního výboru Žáček.

Členství policisty či celníka v politické straně si lze ověřit už nyní. Při vstupu do služebního poměru podepisují čestné prohlášení, že stranickou průkazku nevlastní. "Ale měli jsme zde případ, že příslušník (Šmíd) nevstoupil do strany, ale působil v její prospěch. Od ministerstva financí jsme se nedozvěděli, jak si nadřízení v Celní správě ošetří, aby se tak nedělo. Místo toho se ministryně Schillerová dobývá do členských seznamů stran a hnutí," dodal.

Manuál z ministerstva vnitra

Jedno kontrolní opatření uvedené do praxe ale z odpovědí resortů vzešlo. Ministerstvo vnitra nechalo vypracovat metodický materiál, jenž vnáší do problematiky spolupráce příslušníků bezpečnostních složek a stran jasno. Zatímco zákon o služebním poměru zakazuje policistům či celníkům být členy stran a pracovat v jejich prospěch, kandidaturu v obecních volbách výslovně nezakazuje. Metodické stanovisko má tento rozpor odstranit.

Pirát jako jediná varianta

Před účastí na schůzce pirátské pracovní skupiny Jan Šmíd do projevu na stranickém webovém fóru uvedl, že s Českou pirátskou stranou bezezbytku souzní. "Být pirátem je pro mě jedinou variantou, proto jsem již několik let vaším hrdým voličem. Pirátské principy otevřenosti, politická kultura, názorová stálost a mnoho dalšího jsou pro mě tím, proč jsem právě teď tady," psal. Uvedl také, že kdyby to zákon dovolil, dávno by v pirátských "řadách". 

Když Šmíd vystupoval coby zastupitel na plénu, také se hlásil k Pirátům. "Označování ’my piráti’ a nošení odznaků pirátské strany, přes
zveřejňování příspěvků na facebooku pirátské strany v Děčíně, organizaci činností pirátské strany a organizací akcí pirátské strany, až po podpis smlouvy za pirátskou stranu a účast na rezortním týmu pirátské strany,
kterého se měl (…) výhledově účastnit jako stálý host a vyjadřovat se k legislativním návrhům," shrnulo policejní prezidium ve svém rozhodnutí o Šmídově propuštění jeho prohřešky.

Návod výslovně stanovuje, jaké politické aktivity jsou v rozporu se služebními povinnostmi policistů nebo celníků. Je to vůbec poprvé, co takto ucelená "kuchařka" vznikla. "Cílem má být, aby příslušníci získali představu, jakých jednání by se měli v rámci výkonu svých politických práv vyvarovat, případně jakým způsobem lze spolupráci s politickými stranami či hnutími realizovat," vysvětlil mluvčí vnitra Korbel.

Příručka v elektronické podobě už je rozeslaná představeným jednotlivých sborů. Do budoucna by měla zabránit tomu, co se stalo důstojníkovi NCOZ Janu Šmídovi. Na jeho případ upozornil deník Právo. Za účast na pracovní schůzce pirátů mu hrozí propuštění ze služby. "Řízení ve věci služebního poměru stále probíhá," řekl Aktuálně.cz mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy