Policista ve službách pirátů. Mimořádně zasedne sněmovní výbor, dorazí i ředitel GIBS

Jan Horák Jan Horák
20. 5. 2019 19:41
Tři z výrazných mužů tuzemské bezpečnosti včetně ředitele GIBS v úterý ráno přisednou k mimořádnému jednání sněmovního výboru pro bezpečnost. Rokování svolal předseda výboru Radek Koten na žádost poslanců ANO. Zneklidnilo je sepětí vyšetřovatele NCOZ Jana Šmída a České pirátské strany - Šmíd byl externím členem jedné z jejích pracovních skupin. Výbor prodiskutuje, za jakých okolností lze připustit spolupráci příslušníků bezpečnostních složek a politických stran.
Podplukovník NCOZ Jan Šmíd.
Podplukovník NCOZ Jan Šmíd. | Foto: Česká pirátská strana

"Za ministerstvo vnitra se jednání výboru zúčastní první náměstek pro bezpečnost Jiří Nováček, za policejní prezidium náměstek pro služby kriminální policie a vyšetřování Jaroslav Vild," řekl Aktuálně.cz tajemník výboru Jan Čech k zasedání, které startuje v půl deváté. Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Radim Dragoun pak Aktuálně.cz sám potvrdil, že se na sněmovní půdě objeví. "Ano, budu (na jednání)," uvedl v SMS.

Účast zmíněných mužů dokládá třaskavost spojení policisty a politické strany. Podplukovník z NCOZ Jan Šmíd se v dubnu jako externí poradce přidal k pirátské pracovní skupině pro vnitro a bezpečnost, jež třeba připravuje podklady pro poslanecký klub pirátů nebo připomínkuje vládní návrhy vztahující se k bezpečnostní problematice.

Poslanci z ANO to považují za alarmující. "Chceme jasně definovat, kdy příslušník bezpečnostních složek je politicky angažovaný ať už jako člen politické strany, či jako nestraník za politické uskupení, kdy porušuje zákon a kdy hrozí úniky informací z jeho denní náplně práce," stálo v prosbě členů bezpečnostního výboru z ANO o svolání mimořádného jednání, kterou předseda výboru Koten vyslyšel.

Od října 2017 v NCOZ, od února 2018 u pirátů

Šmídovo angažmá v pirátské pracovní skupině, které nadzvedlo poslance ANO, znamenalo ale jen další prohloubení jejich spolupráce. S piráty totiž navázal kontakt už loni v únoru, jako nestraník pak za ně úspěšně kandidoval do zastupitelstva Děčína v loňských komunálních volbách. Přitom už od podzimu 2017 slouží u NCOZ, předtím působil devět let na hospodářské kriminálce v Děčíně.

O spolupráci projevil zájem jako první, přihlásil se proto příznivkyni pirátů z Ústeckého kraje Barboře Přibylové. Hned v dubnu si pak řekl o výraznější angažmá, stál o post jedničky na děčínské kandidátce pirátů pro komunální volby.

Do projevu na stranickém webovém fóru uvedl, že s Českou pirátskou stranou bezezbytku souzní. "Být pirátem je pro mě jedinou variantou, proto jsem již několik let vaším hrdým voličem. Pirátské principy otevřenosti, politická kultura, názorová stálost a mnoho dalšího jsou pro mě tím, proč jsem právě teď tady," psal.

Policejní prezident Jan Švejdar spolupráci Pirátů a důstojníka z NCOZ kritizoval.
Policejní prezident Jan Švejdar spolupráci Pirátů a důstojníka z NCOZ kritizoval. | Foto: Lukáš Oujeský

Straníci ho do čela kandidátní listiny vyslali. Předseda pirátů v Děčíně František Navrkal s povděkem kvituje, že se Šmíd na vrchol kandidátky prosadil. "Pan Šmíd prostě o lídrovství projevil zájem a byl ochotný si to odpracovat, být lídr kandidátky není žádný med. Hlavně je pan Šmíd na danou funkci velice kompetentní a kvalitní osoba, což, myslím, dokázal po svém zvolení i v praxi," sdělil Aktuálně.cz Navrkal.

Pravdou je, že zákon o policii příslušníkům ucházet se o křeslo v místním zastupitelstvu nezapovídá. Striktně jim ale zakazuje, aby byli členy jakékoliv strany nebo pracovali v její prospěch. Sám Šmíd si nad tímto omezením veřejně posteskl. "Bohužel ale vzhledem ke své práci nemohu být straníkem. Jinak už bych byl dávno ve vašich řadách," napsal na pirátském fóru.

Spolupráci s piráty Šmíd ukončil

Když se však minulý týden objevila informace o jeho externím členství v pirátské pracovní skupině, policejní důstojník vzal rychle zpátečku. Na post děčínského zastupitele rezignoval, současně ukončil s piráty veškerou další spolupráci. "Ukončil jsem veškeré působení v politice, cokoliv, co by mohlo být vnímáno jako rozpor se služebním zákonem," vysvětlil Šmíd serveru Seznam Zprávy s tím, že nechce poškozovat dobré jméno policie.

Rezignoval, nebo ne?

Jan Šmíd podal rezignaci 15. května prostřednictvím e-mailu, jejž zaslal primátorovi Děčína Jaroslavu Hroudovi. Magistrát však rezignaci považuje za neplatnou. "E-mail nebyl opatřen zaručeným elektrickým podpisem. Tajemník děčínského magistrátu Jaromír Zajíček proto pana Šmída elektronicky vyzval, aby, pokud chce rezignovat na post zastupitele, postupoval v souladu s platnými právními předpisy," vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí magistrátu Luděk Stínil. Dokud Šmíd výzvu nesplní, zastupitelem zůstává. 

Šéf NCOZ Jiří Mazánek už se mezitím vyjádřil, že se mu spojení Šmída s piráty příčí. "Podle mého názoru toto v pořádku není. V současné době se touto věcí zabýváme," sdělil deníku Právo, jenž na věc upozornil. Co přesně se v NCOZ v souvislosti s postavením Šmída děje, mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej Aktuálně.cz nepřiblížil. Odkázal jen na původní vyjádření velitele Mazánka. Lze však předpokládat, že se hraje o to, zda Šmíd zůstane ve služebním poměru.

Ostatně sám policejní prezident Jan Švejdar v tomto ohledu promluvil nekompromisně. Z jeho slov plyne, že si další setrvání Šmída u policie dokáže těžko představit. "Já osobně jej považuji za zcela nepřípustné, navíc zákon o služebním poměru působení policistů ve prospěch jakékoliv politické strany striktně zakazuje," napsal na sociální síti Twitter Švejdar. "Pokud se věc prokáže, směřuje k propuštění policisty ze služebního poměru," doplnil.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy