S policistou bylo zahájeno řízení. Měl pomáhat pirátům s legislativou

ČTK ČTK
6. 6. 2019 13:37
Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek zahájil řízení o propuštění ze služby s policistou Janem Šmídem kvůli jeho spolupráci s piráty. Policejní prezident Jan Švejdar již dříve uvedl, že je taková spolupráce nepřípustná. V případě, že se prokáže, že kriminalista straně pomáhal, bude propuštěn.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

"Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu dnešního dne zahájil řízení o propuštění ze služebního poměru s policistou našeho útvaru. Více informací poskytovat nebudeme, neboť řízení ve věcech služebního poměru je ze zákona neveřejné," uvedl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Deník Právo v polovině května uvedl, že si piráti Šmída pozvali, aby jim pomáhal s legislativou. Za tuto opoziční stranu byl také policista, zabývající se finanční kriminalitou, loni v říjnu zvolen jako nestraník do děčínského zastupitelstva. Detektiv ale následně uvedl, že se již v politice nebude jakkoliv angažovat.

Okolnosti Šmídovy pomoci pirátům řešil již také bezpečnostní výbor Sněmovny. Působení Šmída u pirátské strany kriticky hodnotili zejména členové výboru za ANO, ODS a SPD. Naopak zástupce pirátů Lukáš Kolářík zdůrazňoval, že Šmíd byl v pirátském týmu pro vnitro a bezpečnost jen jako host a konzultoval s ním novelu ohledně úpravy vedlejších přivýdělků příslušníku bezpečnostních sborů. Kolářík je přesvědčen o tom, že prověřování prokáže, že policista zákon neporušil.

 

Právě se děje

Další zprávy