Jen na pohonných hmotách bude muset armáda ušetřit bezmála 163 milionů, takže se omezí výcvik v terénu. Také piloti nenalétají tolik hodin, jak se původně počítalo.
Vojenské jednotky v Bechyni, Jincích a ve Strašicích přijdou dohromady o téměř půl miliardy, takže například dělostřelci v Jincích budou muset odložit stavbu nového areálu pro svou techniku.
Výrazně se omezí i nákup přístrojů pro noční vidění či nových terénních landroverů pro zahraničí mise. Zároveň hrozí, že armáda bude muset odložit modernizaci ruských vrtulníků, takže by nemohly být nasazeny v Afghánistánu, jak požaduje britská armáda.
Výrazné omezení armádního rozpočtu bude mít negativní dopad i na český obranný průmysl. Zbrojovky získají od armády méně zakázek, než předpokládaly.
"Jakákoli změna totálně rozbije plánování a silně poškodí firmy obranného průmyslu," řekl Aktuálně.cz prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek. Dodal, že tyto firmy pak odvedou méně peněz na daních do státního rozpočtu a pokud budou muset propouštět, stát navíc zaplatí více na podpoře pro nezaměstnané.
Rozpočet by se už neměl snižovat
Armáda se do potíží dostala poté, co byl její rozpočet na příští rok snížen o 4,4 miliardy korun oproti plánu z roku 2003, který odsouhlasila vláda.
V následujících letech měly následovat další škrty, takže vojáci by přišli v letech 2007 až 2009 o 31 miliard korun. Ministr Šedivý se ovšem dohodl s ministrem financí Vlastimilem Tlustým (ODS), že armádní rozpočet v následujících letech neklesne pod 1,55 procent HDP.
"Je to dobrá zpráva oproti srpnové katastrofě," řekl Šedivý v narážce na rozhodnutí odstupující vlády Jiřího Paroubka (ČSSD), která armádní peníze seškrtala o desítky miliard.
Příští rok by vojsko mělo dostat 53,9 miliard, v roce 2008 zhruba 57,5 miliard a v roce 2009 více než 62 miliard korun.
Šedivý uznává, že nová vláda může armádní rozpočet znovu omezit. "Pevně věřím, že se to nestane," doufá Šedivý.
Pokud by armáda ovšem i nadále dostávala méně peněz, hrozilo by podle Šedivého například to, že by se nemohla účastnit zahraničních misí, anebo by měla málo prostředků na pomoc při živelných pohromách.
Šedivý: Armáda nehospodařila dobře
Ministr Šedivý zároveň kritizuje hospodaření svého resortu v uplynulých letech. Ministerstvo se podle něho nedokázalo účelně vyrovnat se škrty v rozpočtu v minulých letech, nemělo připraveno alternativní řešení, některé nákupy byly nepromyšlené, jako například nové bitevníky L 159.
Vojáci nakoupili 72 letounů za čtyřicet miliard korun, záhy však zjistili, že jich 47 nepotřebují a teď se je už roky snaží prodat. Bitevníky stojí v hangáru a jejich údržba vyjde na desítky milionů korun ročně.
Šedivému vadí i to, že armáda si každý rok převádí do rezervního fondu milirady, protože je z různých důvodů nedokázala utratit.
Ministr chce proto do poloviny příštího roku vypracovat dlouhodobou koncepci armády do roku 2020 až 2025, která by měla zvýšit hospodárnost při nakládání se státními penězi.
"Taková koncepce tady zatím chyběla," poznamenal Šedivý, který chce zároveň připravit speciální zákon o obranných výdajích. Ten by armádě zajistil na pět až šest let dostatek peněz bez ohledu na vládní usnesení a státní rozpočet.
Šedivý věří, že oba dokumenty - dlouhodobá koncepce i návrh zákona - přivítá i jeho případný nástupce.
"Nepostupujeme politicky ani ideologicky," řekl Šedivý. "Myslím, že to bude přijatelné i pro mého nástupce."