Arenberger vydělal miliony na pronájmu nemovitosti nemocnici, kterou sám řídil

Domácí Domácí
13. 5. 2021 20:40
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) pronajímá nemovitost Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kterou od roku 2019 sám vedl a předtím v ní působil jako náměstek. Za posledních pět let si na pronájmu vydělal kolem šesti milionů korun. Ve čtvrtek to uvedl server Seznam Zprávy. Arenberger pronájem potvrdil, podle něj je ale vše právně v pořádku. Za neetické to nepovažuje.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger. | Foto: Jakub Plíhal

Budovu v obci Netřeba na Mělnicku, kde Arenberger vlastní také několik dalších nemovitostí, pronajal ministr nemocnici v roce 2013. Tedy v době, kdy byl náměstkem ředitele pro vědu a výzkum. Nemocnice si na místě zřídila archiv.

Pronájem pokračoval také po roce 2019, kdy se stal Arenberger ředitelem nemocnice. Od té doby, co nastoupil do čela ministerstva zdravotnictví, Arenbergera v čele nemocnice zastupuje jeho náměstek pro léčebně preventivní péči Jan Votava.

Arenberger Seznamu potvrdil, že mu nemocnice v posledních pěti letech platila pronájem 79,16 koruny za metr čtvereční. Celkem se tak měsíční částka, kterou nemocnice Arenbergerovi platila, měla pohybovat kolem 100 tisíc korun. 

Jaká byla výše pronájmu v letech 2013 až 2016 Arenberger redakci Seznamu nesdělil. Dodal ovšem, že od toho, co se v dubnu stal ministrem zdravotnictví, pozměnil nájemné na symbolickou korunu měsíčně.

Podle Arenbergera bylo vše legální, ve věci nevidí ani etický problém. "Vedení FNKV prošlo opakovaně kontrolami svého hospodaření a nikdy nebyly shledány žádné pochybnosti," řekl ministr Seznam Zprávám. "Uvedená smlouva nebyla ani v rámci žádné z dalších kontrol nemocnice nikdy rozporována," uvedl.

Šéf české Transparency International Petr Leyer ovšem Arenbergerovo jednání označil za pochybné. "Veřejný funkcionář nesmí zneužít informací a postavení, ve kterém působí, pro svůj osobní prospěch. Zároveň musí vždy primárně hájit zájem veřejné organizace, ve které působí," řekl Leyer.

Ministr zdravotnictví Arenberger čelí v posledních dnech podezření také v několika dalších kauzách. Podle Seznam Zpráv v minulosti ve svých majetkových přiznáních zatajoval některé své nemovitosti, neuváděl v nich příjmy z nájmů a také zisky z provádění klinických studií. Vysvětlení od něj žádá jak opozice, tak premiér Andrej Babiš (ANO).

Video: Arenberger porušuje zákon. To, co by bylo dříve KO, se dnes toleruje, říká Leyer

To, že ministr neví, že má podat majetkové přiznání, by mě u kterékoliv jiné vlády zarazilo, u téhle vlády mě to ale nezaráží, říká ředitel TI. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

před 6 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 9 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy