Arenberger vydělal miliony na pronájmu nemovitosti nemocnici, kterou sám řídil

Domácí Domácí
13. 5. 2021 20:40
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) pronajímá nemovitost Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kterou od roku 2019 sám vedl a předtím v ní působil jako náměstek. Za posledních pět let si na pronájmu vydělal kolem šesti milionů korun. Ve čtvrtek to uvedl server Seznam Zprávy. Arenberger pronájem potvrdil, podle něj je ale vše právně v pořádku. Za neetické to nepovažuje.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger. | Foto: Jakub Plíhal

Budovu v obci Netřeba na Mělnicku, kde Arenberger vlastní také několik dalších nemovitostí, pronajal ministr nemocnici v roce 2013. Tedy v době, kdy byl náměstkem ředitele pro vědu a výzkum. Nemocnice si na místě zřídila archiv.

Pronájem pokračoval také po roce 2019, kdy se stal Arenberger ředitelem nemocnice. Od té doby, co nastoupil do čela ministerstva zdravotnictví, Arenbergera v čele nemocnice zastupuje jeho náměstek pro léčebně preventivní péči Jan Votava.

Arenberger Seznamu potvrdil, že mu nemocnice v posledních pěti letech platila pronájem 79,16 koruny za metr čtvereční. Celkem se tak měsíční částka, kterou nemocnice Arenbergerovi platila, měla pohybovat kolem 100 tisíc korun. 

Jaká byla výše pronájmu v letech 2013 až 2016 Arenberger redakci Seznamu nesdělil. Dodal ovšem, že od toho, co se v dubnu stal ministrem zdravotnictví, pozměnil nájemné na symbolickou korunu měsíčně.

Podle Arenbergera bylo vše legální, ve věci nevidí ani etický problém. "Vedení FNKV prošlo opakovaně kontrolami svého hospodaření a nikdy nebyly shledány žádné pochybnosti," řekl ministr Seznam Zprávám. "Uvedená smlouva nebyla ani v rámci žádné z dalších kontrol nemocnice nikdy rozporována," uvedl.

Šéf české Transparency International Petr Leyer ovšem Arenbergerovo jednání označil za pochybné. "Veřejný funkcionář nesmí zneužít informací a postavení, ve kterém působí, pro svůj osobní prospěch. Zároveň musí vždy primárně hájit zájem veřejné organizace, ve které působí," řekl Leyer.

Ministr zdravotnictví Arenberger čelí v posledních dnech podezření také v několika dalších kauzách. Podle Seznam Zpráv v minulosti ve svých majetkových přiznáních zatajoval některé své nemovitosti, neuváděl v nich příjmy z nájmů a také zisky z provádění klinických studií. Vysvětlení od něj žádá jak opozice, tak premiér Andrej Babiš (ANO).

Video: Arenberger porušuje zákon. To, co by bylo dříve KO, se dnes toleruje, říká Leyer

To, že ministr neví, že má podat majetkové přiznání, by mě u kterékoliv jiné vlády zarazilo, u téhle vlády mě to ale nezaráží, říká ředitel TI. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 2 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy