"Musíme spolupracovat, osobní věci si můžeme vyříkat u piva, až bude po všem"
Situaci okolo koronaviru podle lékaře z Anesteziologicko-resuscitační kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice Martina Müllera nejvíce vystihují pojmy "krize" a "kritický stav". V nemocnici nyní převládá únava. "Jsme ve velmi těžké situaci a není to pro nás coby zdravotníky vůbec lehké. Určitě je zásadní co nejrychleji proočkovat co největší část populace a modlit se, že vakcíny budou dostatečně účinné," říká Müller. Obává se, že tato situace bude trvat ještě hodně dlouho. "A to hlavně kvůli současné rychlosti očkování a ochotě lidí dodržovat opatření, která mohou zpomalit šíření viru v populaci," podotýká lékař.
Co se týká intenzivní péče, v nemocnici jsou teď obsazena všechna lůžka. Jakmile se nějaké uvolní, velmi rychle ho obsadí další pacient. Stav pacientů s covidem se přitom obvykle zhorší natolik, že vyžadují intenzivní péči, až s určitým zpožděním od vypuknutí nákazy. "Většina pacientů, kteří jsou přijímáni na JIP nebo ARO, má již příznaky onemocnění nějakou dobu, obvykle týden až dva," uvádí Müller.
Podle něj je také možné, že britská mutace, která je již v Česku dominantně rozšířená, způsobí, že v těžkém stavu bude ještě víc pacientů a zároveň přibude mladších lidí s těžkým průběhem nemoci. Z hlediska personálu pak Müller vidí největší problém v nedostatku kvalifikovaných sester pro intenzivní péči.
Věcí, které tohoto lékaře štvou, by se podle něj našlo hodně. Jenže na ně teď není vhodný čas. "Říkat je nebudu. Někdo by si to mohl vzít osobně, ať už právem, nebo neprávem, a na osobní antipatie je teď opravdu nevhodná doba, víc než kdy dřív. Musíme všichni spolupracovat. Osobní věci si můžeme pak vyříkat u piva, až bude po všem a podaří se nám otevřít hospody. Stejně jako filozofovat nad tím, co se dalo udělat jinak," dodal Müller.