Anketa: Chtějí vést Olomouc, jak by vyřešili její problémy?

Domácí Domácí
4. 10. 2014 11:15
Online deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na olomouckého primátora s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: ODS

Martin Major (ODS)

1) Olomouc je třetí nejzadluženější město v ČR. Jak se s dluhy vypořádat?
Během čtyř let se nám podařilo realizovat v Olomouci investice za 2,6 miliardy korun. Žijeme v tranzitivní době a bylo potřeba nenechat si utéct evropské dotace, které vyžadují spolufinancování z rozpočtu. Investice mířily výhradně do užitečných a smysluplných oblastí. Patří mezi ně nová tramvajová trať, kompletní rekonstrukce a dostavba Výstaviště Flora, oprava Dolního náměstí, výstavba cyklostezek či opravy ve školách. Podstatné je, že město má nyní důležité investice za sebou a v budoucnu nejsou nezbytné další velké, dluhy tak postupně mohou začít klesat.


2) Kvůli otevření Galerie Šantovka mizí z centra Olomouce menší obchody. Je to podle vás problém, který by se měl řešit? A jak?
S tímto pohledem nemohu souhlasit. Prodejen neubývá, pouze se mění sortiment nabídky, jíž se majitelé snaží reagovat na chování a potřeby nakupujících. Stačí se opravdu projít centrem města a všimnout si, že specializovaných provozoven a obchodů naopak přibývá, jsou to prodejny gastrospecialit, alternativních či jinak specializovaných výrobků, kavárny a cukrárny, tu otázku skutečně vnímám jako zavádějící a kapciózní. Jen letos jsme vyřizovali téměř 50 žádostí o letní posezení před restauracemi a kavárnami v samotném centru města.


3) Jak byste řešil nedostatek míst v olomouckých školkách, kde vzít peníze na jejich případné dobudování?
Do oprav školských zařízení ve městě každoročně investujeme desítky milionů, což souvisí právě i s rozšiřováním jejich kapacit. Loni jsme kapacitu mateřinek navýšili o 107 míst a letos školky nabízejí rekordní čtyři tisíce míst. To je nejvíce v historii města, ale i v přepočtu na počet obyvatel v rámci republiky. Podporujeme i školky jiných zřizovatelů, a nabídka je tak velmi pestrá. Musíme však rozlišit skutečný nedostatek míst a umělý nedostatek, způsobený snahou rodičů zapsat děti "předem" nebo je zapsat na více školek najednou. Nebylo by správné mít za pár let, až opadne baby boom, zase spoustu prázdných tříd, které by neměly využití.


4) Olomouc je na špici žebříčku počtu automatů v přepočtu na obyvatele. Jste pro zákaz hazardu ve městě?
Nejsem pro úplný zákaz, obecně zákazy a prohibice nepovažuji za dobrá řešení.  V případě úplného zákazu hazardu by se výpadek příjmů v rozpočtu města projevil razantním snížením všech grantových schémat. Zásadní krok v regulaci hazardu jsme učinili loni přijetím vyhlášky, která redukuje počet heren na polovinu, z původních 113 míst na 57 adres. Provozovatelům jsme přikázali nevyužívat blikající reklamy, zmizely herny v blízkosti škol a zaměřili jsme se na přísnější kontrolu. Podpořil bych i úpravu legislativy ohledně systému fungovaní výherních přístrojů ve smyslu snížení rizika vysoké prohry.


5) Jak byste řešil neutěšený stav zimního stadionu?
Návrhů na řešení existuje několik. Vždy ovšem záleží na tom, zda bude možná dohoda se soukromým vlastníkem klíčových pozemků kolem stadionu. Bez ní nelze dělat jiné úpravy než jen udržovací práce, které souvisí s provozem stadionu, na nějž každoročně přispíváme. Na dohodě s ním se pracuje, je to v zájmu města, sportovců i všech Olomoučanů. Letos jsme na podporu extraligových hokejistů přispěli částkou 5 milionů a na provoz 3,7 milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy