Analýza: Kraje neevidují všechny smlouvy na veřejné zakázky

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
29. 7. 2014 13:57
Podle analýzy sdružení Oživení chybí u mnoha veřejných zakázek vypsaných kraji smlouvy či ceny zakázek.
Hala v Karlových Varech.
Hala v Karlových Varech. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Každou pátou veřejnou zakázku v českých krajích nelze dohledat a u každé třetí nebyla zveřejněna smlouva. S tímto tvrzením přišlo sdružení Oživení, které vypracovalo analýzu Hodnocení krajů.

"Výsledky v jednotlivých krajích se liší, nejzávažnější nedostatky jsme však objevili v oblasti veřejných zakázek, kde všechny samosprávy nějakým způsobem porušily povinnosti dané zákonem. Kraje také mnohdy nehospodárně ukládaly své volné finanční prostředky," řekl Martin Kameník, předseda sdružení.

Podle studie téměř u každé třetí zakázky v hodnotě 4,5 miliardy nebyly uveřejněny smlouvy. U každé druhé uhrazené zakázky navíc chyběly ceny. V tom nejvíc pochybil Středočeský, Liberecký, Pardubický kraj a Praha. U jejich smluv chybělo doložení poloviny vynaložených prostředků.

Nejvíce zakázek zadala Praha

Praha přitom podle sdružení zadala zdaleka nejvíce zakázek za nejvyšší částku – 3,45 miliardy korun. Hlavnímu městu na profilu zadavatelů taky často chyběly informace o vybraném dodavateli či stavu řízení. Podobně jako Středočeskému, Libereckému a Karlovarskému kraji.

Nezveřejnění každé páté veřejné zakázky překvapilo i zástupce Oživení. "Největším překvapením pro nás byla vysoká míra porušování povinnosti zveřejňovat smlouvu s dodavatelem podle zákona o veřejných zakázkách. Výsledky ukazují, že zákonná povinnost bez náležité sankce není sama dost účinná. Nejjednodušším řešením by byl určitě registr smluv, kde by bylo nezveřejnění sankcionováno neplatností smlouvy," uvedl Kameník.

Hodnocení se zaměřilo také na úroveň soutěže o zakázky. Zdaleka nejvíce se soupeřilo v Ústeckém kraji, kde na jedno výběrové řízení připadlo necelých šest nabídek. To v Olomouckém kraji evidovali pouze 2,5 nabídky na jednu soutěž.

Nejúspěšnější žadatelé v Královéhradeckém kraji

Kraje rozdaly dotace v celkové hodnotě 3,9 miliard korun. Nejvíce prostředků na obyvatele rozdělila Vysočina – 1374 korun, oproti tomu ve Zlínském kraji připadá na obyvatele pouze 96 korun. Na Vysočině putovala také více než polovina všech dotačních prostředků do vlastních krajských organizací.

Z hlediska úspěšnosti žádostí o dotace vede Královéhradecký kraj, podporu tam dostalo 94 % žadatelů. Naopak nejméně úspěšní byli v Jihočeském kraji, finance obdrželo pouze 67 % žadatelů.

Samosprávné celky také nehospodárně nakládají s volnými finančními prostředky. Podle analýzy tento typ majetku nerozkládají rovnoměrně ve více bankách. Většina krajů měla v jedné bance více než polovinu krátkodobého finančního majetku.

"Například vklad kraje Vysočina ve Sberbank s úročením 0,45 % nelze považovat za hospodárné nakládání s majetkem. Rovněž bylo zjištěno, že různé kraje mají u stejné banky (i při srovnatelné výši vkladu) poměrně odlišné úročení. Při velkých objemech majetku mohou být ztráty na úrokových výnosech v řádu až desítek milionů korun," dodalo sdružení.

Průzkum se zaměřil na zadávání zakázek, rozdělování dotací a nakládání s finančním majetkem. Hodnotilo se 1189 zakázek zadaných od dubna 2012 do dubna 2013, za celkovou částku 14 miliard korun. Analýza vznikla s podporou Fondu Otakara Motejla a Velvyslanectví USA.

"Průzkum opět dokládá, že na poli veřejných zakázek má Česko co zlepšovat. Oživení a další organizace, které podporujeme z Fondu Otakara Motejla, plní důležitou úlohu občanské kontroly. Na státu je ale nyní, aby sám důsledněji kontroloval dodržování zákonů a přijal další protikorupční opatření, jak je navrhuje Rekonstrukce státu," dodal Jiří Knitl z Fondu Otakara Motejla.

 

Právě se děje

Další zprávy