Kraje chtějí o 4 miliardy z daní navíc, řekl Hašek na vládě

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
9. 6. 2014 16:37
O požadavku krajů na změnu rozpočtového určení daní jednala v pondělí vláda s předsedou Asociace krajů Michalem Haškem.
Předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek
Předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD) si pochvaloval pondělní jednání s kabinetem Bohuslava Sobotky. Jedním z jeho závěrů totiž byla i dohoda, že by se krajům měly navýšit peníze, které získávají z výnosu z daní.

Kraje do budoucna počítají s tím, že vláda vrátí koeficient rozpočtového určení daní na úroveň, kterou snížil Miroslav Kalousek v roce 2011, tedy na koeficient 8,92. "Kdybych to měl srovnat na letošních číslech, tak si kraje na příjmové stránce polepší o čtyři miliardy korun," prohlásil Hašek na tiskové konferenci po jednání.

Zatím však není zřejmé, kdy by k návratu k původnímu koeficientu mělo dojít. Zda by se začalo postupně již příští rok, nebo jestli ke změně dojde až od roku 2016. "Myslím, že na tomhle nebude stát a padat celá dohoda," poznamenal jihomoravský hejtman Hašek.

Dalším požadavkem bylo zafixování peněz ze státního rozpočtu na sociální služby. Na ty letos mají 7,1 miliardy a podle Haška by si kraje představovaly, aby na této částce zůstaly alespoň v následujících dvou letech.

Absurdně složité financování

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že je potřeba se vrátit ke kompetencím krajů. "Určitě budeme jednat v balíku a není možné jednat jednotlivě o RUD, o dopravě, sociálních službách," uvedl po jednání.

Podle Babiše je navíc financování krajů "absurdně složité". "Tečou tam peníze ze 140 míst, což je naprosto neuvěřitelné. Místo toho, aby to tam nateklo v balíku a bylo jasné, co má kraj na starosti a jak to má řešit," poznamenal ministr financí.

Kraje budou s kabinetem rovněž nadále jednat o chystaných programech na čerpání peněz z EU. Shoda podle Haška panuje na tom, aby pravidla pro čerpání peněz byla jednotná a platila celé sedmileté období. Ministr Babiše pak upozornil, že kraje mají pravdu, když požadují změnit výši spolufinancování projektů. Kraje v současnosti musí projekty financované z peněz EU spolufinancovat 15 procenty vlastních peněz, obce jen pěti procenty.

Krajům a obcím klesl podíl na výnosech z daně z přidané hodnoty za dob Nečasovy vlády. Cílem tehdy bylo získat v době hospodářské krize peníze ze zvyšování sazeb DPH jen do státního rozpočtu. Zároveň se měnilo rozpočtové určení u obcí, kdy si menší obce polepšily na úkor velkých měst.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy