Alimenty jen 500 měsíčně? Změníme to, plánují politici

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
1. 10. 2009 9:40
Soudci chtějí o výši alimentů rozhodovat sami
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Před dvanácti lety dostala tehdy čerstvě rozvedená matka na výchovu své dcery 500 korun měsíčně. Ačkoli se sociální pracovnice proti verdiktu soudu odvolaly, nebylo to nic platné. Odvolací soud nechal spis deset let ležet bez povšimnutí, a pak případ vrátil k soudu prvého stupně. Žena stále dostává pětistovku měsíčně a dceři bude zanedlouho osmnáct let.

Takovým případům z praxe chtějí zabránit poslanci ČSSD. Ve sněmovně leží jejich návrh novely zákona o výživném, která stanovuje minimální částku, kterou rodič na dítě musí dostat - rodič s výdělkem do deseti tisíc korun by na malé dítě platit alespoň 1400 korun, na potomka staršího tří let 1680.

"Částku by určovala vláda. Zvyšovala by se se zvýšením částky životního minima," říká předkladatelka návrhu poslankyně Anna Čurdová z ČSSD.

Zákonu, který se socialisté snaží ve sněmovně prosadit už několik let, nahrál odklad voleb. Sněmovna bude mít čas se jím až do května zabývat.

Podobné návrhy už několikrát narazily na odpor pravice i prezidenta a příliš se nelíbí ani soudcům, kteří v nich vidí omezení své nezávislosti.

"Nemyslím, že bych k rozhodování potřeboval nějaké tabulky a mantinely. Rozhoduji podle potřeb dítěte," řekl prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník, který pávě agendu rodinných sporů rozhoduje.

Návrh zákona počítá i s tím, že pokud by vláda zvedla povinnou výši alimentů, mohl by rodič, který výživné už dostává, také požádat bývalého partnera o zvýšení. Dohodu by musel posvětit soud.

Soudy: Problém je zjistit skutečné příjmy

Podle Lichovníka je často hlavní problém zjistit výši příjmů. "U toho, kdo má málo, se příjmy zjišťují snadno - u zaměstnanců a lidí na sociálních dávkách  Problémy někdy máme u podnikatelů a lidí, kteří oficiálně nemají žádný příjem, ale přesto si žijí velmi dobře," říká Lichovník.

Sami autoři návrhu změny uznávají, že tento problém novela neřeší.

Právnická veřejnost kritizuje hlavně to, že rozhodování soudců je naprosto nepředvídatelné. "Když přijde klient s problémem výživného, první věc, na kterou se zeptám, je: U koho se budeme soudit? Z toho přesně poznám, jaké jsou šance," říká advokát Václav Vlk. Podle zkušeností advokátů přiznávají u rodičů se stejnými příjmy například pražské soudy mnohonásobně vyšší alimenty než třeba soudy na severní Moravě. 

Pokud by novela zákona prošla, znamenalo by to ještě jednu změnu - dlužné alimenty by rodiče samoživitelé dostávali od státu.

 

Právě se děje

Další zprávy