Praha - Teroristická organizace Al-Káida se v Evropě a Česku více zaměřila na šíření svých myšlenek po internetu. Vojenské zpravodajství to uvedlo ve výroční zprávě, ve které zároveň varuje před hrozbou kybernetických útoků v ČR. Svou ideologii teroristé prezentují především na svých webových stránkách a na sociálních sítích.
Česko ale pro teroristy není primárním cílem i přes to, že se aktivně zapojuje do protiteroristických operací USA a Evropské unie a nadále se hlásí ke spojenectví s NATO a Izraelem.
"Riziko naplnění hrozby teroristického útoku proti ozbrojeným silám České republiky na jejím území bylo doposud velmi nízké," uvedli zpravodajci. V ohrožení však mohou být příslušníci české armády působící v zahraničních misích NATO, EU a OSN a také čeští vojenští diplomaté na zastupitelských úřadech, a to především na Blízkém a Středním východě, v severní Africe a Asii, kde regionálně působí zejména odnože Al-Káidy.
Al-Káida se v roce 2013 zaměřila na šíření džihádistické ideologie mezi muslimskou komunitou v Evropě po oslabení svých vojenských kapacit.
„Dominantní úlohu zde mají zejména džihádistické webové stránky a sociální média jako Facebook nebo Twitter, kde se nekontrolovaně šíří radikální myšlenky a postoje ovlivňující smýšlení mladých evropských muslimů,“ uvedli zpravodajci s tím, že tento stav zvyšuje riziko útoků takzvaných vlků samotářů, kteří své útoky plánují a provádějí nezávisle na Al-Káidě, a jsou proto hůře odhalitelní.
Zpravodajci ve zprávě také varovali před bojovníky Islámského státu, kteří pochází z Evropy a v Sýrii prošli radikalizací a bojovým výcvikem. "Po návratu do evropských zemí mohou představovat bezpečnostní hrozbu," uvádí zpráva.
Kybernetika se stane nástrojem prosazování vlivu
Riziko hrozby narušení kybernetické bezpečnosti České republiky je nyní podle zpravodajců střední.
Kybernetické aktivity se ale budou postupně stávat nástrojem na prosazování vojenskopolitického a mezinárodního vlivu. "Popřípadě budou významnou součástí vojenských konfliktů. Některé státy budou ve svých strategiích využívat kybernetických kapacit jako odstrašujícího potenciálu před případnými kybernetickými útoky," stojí ve zprávě.
V celosvětovém měřítku významně vzrostlo riziko speciálně zaměřených kybernetických útoků na klíčovou část informační infrastruktury napadených států. "Běžné kybernetické útoky jsou postupně nahrazovány utajovanými, cílenými a sofistikovanými kampaněmi," uvedli vojenští zpravodajci. Loni podle nich posílila kybernetická špionáž, která byla zaměřena na politické, vojenské, ale hlavně ekonomické informace.
Trendem je podle zpravodajců takzvaná komercionalizace hackingu, kdy si jednotlivec nebo skupina koupí kybernetický útok podle předem stanovených podmínek. To podle zpravodajců dává i kupujícím s omezenými možnostmi velký potenciál v nejrůznějších oblastech. "Hlavním nebezpečím 'komercionalizace hackingu' je pak dostupnost a poměrně nízká cena," upozornili zpravodajci.
"Činnost hacktivistů, zaměřující se primárně na manipulaci s veřejným míněním formou různých protestních akcí a vedení informačních operací, byla v rámci České republiky na nízké úrovni. Aktivita teroristických a extremistických organizací či jejich přívrženců v kybernetickém prostoru byla omezená," zjistila zpravodajská služba. Varuje ale, že rozsah kybernetických aktivit bude u těchto subjektů narůstat.