Praha - "Aféra Vyděrač" může vážně ohrozit další trvání vlády. Rebelové z ODS Juraj Raninec a Jan Schwippel pohrozili, že vysloví Topolánkově vládě nedůvěru, pokud se kauza řádně nevyšetří.
Pro začátek požadují odchod Petra Tluchoře z čela poslaneckého klubu. Návrh chtějí přednést už v úterý odpoledne, kdy se poslanci ODS mimořádně sejdou.
"Petr Tluchoř o aféře věděl, přesto nic neudělal. Zítra budu navrhovat jeho odvolání. Pokud nebude odvolán, zvážím své další setrvání v klubu," pohrozil Raninec.
Čtěte rozhovor s Petrem Tluchořem: Já o ničem nevěděl, říká předseda poslanců ODS |
Podpoří ho i jeho stranický kolega Jan Schwippel.
"Nehrají mi ta Tluchořova vyjádření. Nejdřív tvrdil, že o tom nevěděl, a pak přiznal, že dostal od poslance Moravy SMS. Měl svolat klub, zabránit tomu, aby se to takto vyvinulo. To, že to neudělal, je obrovské selhání," vysvětlil poslanec, který patří do skupinky rebelů kolem Vlastimila Tlustého.
I on v případě setrvání Tluchoře v čele klubu zváží svůj odchod.
Konec vlády?
Rebelové jsou ale ještě dál. Juraj Raninec upozornil, že reportáž naznačuje možné úniky informací z tajných služeb.
"Jako člen stálé komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby budu požadovat, aby se k tomu jasně vyjádřil premiér Topolánek a celá vláda," uvedl Raninec.
Jak komentoval aféru premiér? Čtěte zde: Topolánek: Za vydíráním je Tlustý. Musí odejít |
Podle něj nemůže celá aféra skončit pouze odchodem Jana Moravy z Poslanecké sněmovny.
Více o odchodu Moravy: Poslanec Morava končí v politice. Rezignoval Dokument: Rezignační řeč poslance ODS Jana Moravy |
"Kauza by mohla vážným způsobem ohrozit bezpečnostní zájmy republiky, pokud se úniky potvrdí. Pokud se to zamete pod koberec, bude to mít vliv na mé rozhodování v případě hlasování o nedůvěře vládě," uvedl Raninec.
Stejně smýšlí i poslanec Schwippel. Vládu hodlá potopit jen v případě, že premiér kauzu nenechá důkladně vyšetřit.
"Ten jeho postup musí být průhledný, důstojný a férový. Zatím to tak ovšem není," podotkl Schwippel.
Sami ale takové hlasování vyvolávat nechtějí. Tento záměr už ráno oznámili sociální demokraté.
"Po volbách vyvoláme hlasování o důvěře vládě," řekl ráno šéf ČSSD Jiří Paroubek.
Nepřehlédněte: ČSSD: Chceme hlasování o důvěře vládě. Po volbách |
Tluchoř: nenechám se vydírat
Petr Tluchoř reagoval na jejich výzvu tak, že se od poslanců Schwippela a Ranince nenechá vydírat. "Nic špatného jsem neudělal," tvrdí.
Připustil ale, že se o jeho setrvání ve funkci bude na úterním mimořádném klubu mluvit. "Tady nejde o funkce, potřebuji cítit důvěru poslanců," řekl Aktuálně.cz. Na otázku, jestli o důvěru sám požádá odpověděl: "Je to možné."
Kolik poslanců bude případně hlasovat pro odchod Tluchoře z klubu bude jisté až na zítřejším jednání. Lze ale očekávat, že důvěru získá. Záležet bude hodně na tom, zda se za něj postaví premiér Topolánek.
Kdo další proti vládě?
Pokud se Schwippel s Ranincem skutečně rozhodnou hlasovat s opozicí a vyslovit vládě nedůvěru, nemusí v tom být osamoceni. Dá se čekat, že se k nim přidá i Vlastimil Tlustý, který se ze zítřejšího jednání klubu omluvil.
Vládě mohou také "zatopit" i dvě zelené poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková. Ty už dříve hrozily odchodem z klubu. Přesto deklarovaly, že chtějí být ke koalici při hlasování o zákonech, které jsou koaliční prioritou, loajální.
Po víkendovém sjezdu se ale může situace změnit. Obě poslankyně patří do křídla Dany Kuchtové, která ze sjezdu odjížděla poražená. Věra Jakubková opustila sjezd předčasně a netajila své rozčarování.
"Celý ten sjezd probíhá v nepříjemné atmosféře, je to jedna řada manipulací a podvodů," řekla novinářům. O setrvání v klubu bude teď přemýšlet.