Mokřady na střeše rodinného domu, továrna obrostlá netřeskem. Tak Češi řeší sucho

hrz hrz
Aktualizováno 5. 11. 2019 7:54
Nadace Partnerství ocenila pětici nejlepších nápadů na zvládání dopadů klimatické změny v rámci prvního ročníku celorepublikové soutěže Adapterra Awards. Projekty řešily, jak na sucho a horko, a soutěžily v kategoriích Volná krajina, Zastavěná území, Pracovní prostředí a Náš domov.
Foto: Vojtěch Herout

Vítěz kategorie Volná krajina: Obnova krajiny na Zálúčí

Vítězem kategorie Volná krajina se stala obnova krajiny na Zálúčí u Blatničky, kde soukromý zemědělec Martin Smetana rozdělil 65 hektarů monokulturních lánů do malých políček. Založil také zatravněné pásy a aleje a začal pěstovat různorodou směs plodin. Opatření zabraňuje vysušování půdy, erozi a podporuje biodiverzitu.

"Projekt je nejen ukázkou zodpovědného a uvědomělého přístupu k hospodaření na zemědělské půdě, ale je zajímavý také zapojením veřejnosti, osvětou a propagací pozitivního vztahu k zemědělské krajině. Je příkladem, jak lze přeměnit zemědělskou monokulturu v pestrou a odolnou krajinu," hodnotí projekt Zuzana Rajchlová, odborná porotkyně soutěže. 

Intenzivně využívané nekonečné lány nejsou podle odborníků pro zachování základních funkcí krajiny ideálním řešením. Na Zálúčí nedaleko vesničky Blatnička na jižní Moravě se tento systém rozhodli nabourat. "Dnes tam uvidíte pole, která křižují aleje stromů a zatravněné kvetoucí pásy. Voda se díky nim lépe zasakuje a neodtéká bez užitku pryč, úrodná půda je chráněna před odnosem vodní nebo větrnou erozí a pole zároveň viditelně ožila. Slyšet je bzukot včel a křik čejek, v dálce se prohánějí zajíci, zahlédnout můžete i volavku, která si sem pro hraboše odskočila z nedalekého rybníka," píše se na stránkách cen adapterraawards.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy