Mokřady na střeše rodinného domu, továrna obrostlá netřeskem. Tak Češi řeší sucho

hrz hrz
Aktualizováno 5. 11. 2019 7:54
Nadace Partnerství ocenila pětici nejlepších nápadů na zvládání dopadů klimatické změny v rámci prvního ročníku celorepublikové soutěže Adapterra Awards. Projekty řešily, jak na sucho a horko, a soutěžily v kategoriích Volná krajina, Zastavěná území, Pracovní prostředí a Náš domov.
Foto: Vojtěch Herout

Vítěz kategorie Zastavěná území: Komunitní centrum v Ostravě "Všichni spolu"

Nejlepším projektem v zastavěném území se stalo ostravské komunitní centrum Všichni spolu. Městský obvod Poruba osázel střechy nové budovy rostlinami, zpevněné plochy sportoviště vytvořil z materiálů, které umožňují vsakování vody do půdy. Nezapomněl ani na zadržování dešťové vody a využití tepelného čerpadla pro chlazení i vytápění. Do budoucna plánují v komunitním centru vzdělávat své návštěvníky i o možnostech adaptace na dopady změny klimatu.

"Kromě místa setkávání lidí se ostravské komunitní centrum Všichni spolu snaží o odolnost své nové budovy vůči suchu a horku. Většina střech je osazená rostlinami a zpevněné plochy umožňují vsakování vody. Dešťovku v komunitním centru zadržují v nádrži a pro vytápění i chlazení používají tepelné čerpadlo," uvádějí stránky projektu.

 

Právě se děje

Další zprávy