Mokřady na střeše rodinného domu, továrna obrostlá netřeskem. Tak Češi řeší sucho

hrz hrz
Aktualizováno 5. 11. 2019 7:54
Nadace Partnerství ocenila pětici nejlepších nápadů na zvládání dopadů klimatické změny v rámci prvního ročníku celorepublikové soutěže Adapterra Awards. Projekty řešily, jak na sucho a horko, a soutěžily v kategoriích Volná krajina, Zastavěná území, Pracovní prostředí a Náš domov.
Foto: Michal Šperling

Vítěz kategorie Náš domov: Dům s mokřadní střechou

První místo kategorie Náš domov obsadil netradiční Dům s mokřadní střechou, který najdeme ve vnitrobloku v Praze na Letné. Jeho vlastník Michal Šperling si ho vyprojektoval sám. "Odvážný a inovativní projekt, který vhodně integruje adaptaci i mitigaci (zmírňování klimatické změny) v omezených podmínkách urbanizovaného území, přitom podporuje biodiverzitu," oceňuje dům Jakub Horecký.

Jedná se o pasivní budovu, střechu pokrývá bujná vegetace, která slouží jako čistírna odpadní vody. Významným přínosem například je, že oproti okolním střechám, které se v létě rozpalují až na 70 °C, si mokřadní rostliny na zelené střeše udržují teplotu kolem 24 °C.

"Zeleň obklopuje i okolí domu. Záhony se zeleninou a ovocné stromky navozují pocit, že snad ani nejste v centru velkoměsta. Vysoké domy chrání vnitroblok před hlukem, zelená oáza zase svým výparem snižuje teplotu v horkých dnech a zvlhčuje vzduch v okolí," líčí web.

 

Právě se děje

Další zprávy