Mokřady na střeše rodinného domu, továrna obrostlá netřeskem. Tak Češi řeší sucho

hrz hrz
Aktualizováno 5. 11. 2019 7:54
Nadace Partnerství ocenila pětici nejlepších nápadů na zvládání dopadů klimatické změny v rámci prvního ročníku celorepublikové soutěže Adapterra Awards. Projekty řešily, jak na sucho a horko, a soutěžily v kategoriích Volná krajina, Zastavěná území, Pracovní prostředí a Náš domov.
Foto: Vojtěch Herout

Vítěz kategorie Pracovní prostředí: Výrobní hala na kajaky

Zelená výrobní hala Železný ovládla kategorii Pracovní prostředí. Výrobna na kajaky zadržuje dešťovou vodu díky zelené střeše osázené netřesky, použitou vodu z výroby přečišťuje v kořenové čističce a využívá ji na splachování toalet.

"Je to inspirativní koncept, který ukazuje možnosti, jak může výrobní prostředí reagovat na dopady změny klimatu, jako je sucho a vysoké teploty. Jedná se i o řešení směřující k minimalizaci negativních vlivů urbanizace na životní prostředí a vodní režim krajiny," vyzdvihuje na projektu odborný porotce soutěže Jakub Horecký.

Obyčejná průmyslová hala bývá v létě rozpálená, v zimě je v ní chladno a voda odtéká pryč. "Hala firmy Železný na výrobu kajaků stojící nedaleko Prahy vypadá úplně jinak. Střechu tvoří oblouky, mezi kterými kvetou netřesky. Spolu se substrátem zadržují dešťovou vodu a udržují stabilní teplotu budovy. U vchodu se zrcadlí vodní hladina a opodál rostou květiny v kořenové čistírně odpadních vod. Ta připravuje použitou šedou vodu z haly na využití při splachování toalet," popisuje web soutěže.

 

Právě se děje

Další zprávy