Praha - Přesně před 65 lety byl Vladimír Přibyl svědkem události, při níž v Praze ještě umírali lidé, přestože už bylo několik hodin po válce.
Tehdy čtrnáctiletý Přibyl viděl na Bořislavce ruské vojáky nad mrtvolami asi čtyřiceti Němců v civilu. A zahlédl i střelbu. "Viděl jsem, jak jedné osobě střelil rudoarmějec ránu z pistole do hlavy, zřejmě rána z milosti," vzpomíná Přibyl.
Pan Přibyl se sám ozval Aktuálně.cz poté, co naše redakce otiskla několik článků o málo známé epizodě z prvních dnů svobody, kdy byly na okraji Prahy pobity čtyři desítky německých mužů v civilním oblečení. Redakce Aktuálně.cz se celý týden snaží tuto událost zmapovat.
Na historickou epizodu jako první upozornila Česká televize, která zveřejnila unikátní amatérské záběry natočené v květnu 1945 otcem Heleny Dvořáčkové.
První informace ukazovaly na to, že masakr spáchali Češi.
Ovšem podle nových zjištění Aktuálně.cz to spíše vypadá, že Němce postříleli a pak po nich ještě přejeli nákladním autem příslušníci Rudé armády, která právě dorazila do Prahy.
Pamětník viděl jen rudoarmějce
I vzpomínky Vladimíra Přibyla spíše ukazují na ruské vojáky.
"Viděl jsem na vlastní oči část této události," řekl Aktuálně.cz Přibyl, který 9. nebo 10. května (přesné datum si už nepamatuje) šel pěšky se svým otcem za svými příbuznými do centra Prahy.
"Neměli jsme o nich žádné zprávy," vysvětluje. "Když jsme přišli na Bořislavku, ležela na svahu k silnici mrtvá těla a u nich rudoarmějci, kteří je prohlíželi." Jeden z ruských vojáků pak ještě do jednoho těla vystřelil.
Přibyl si vzpomíná, že v blízkosti nebyli žádní ozbrojení Češi. "Nikoho takového jsem tam neviděl. Vše se odehrávalo za asistence rudoarmějců."
Stříleli němečtí civilisté z oken?
Vladimír Přibyl vzpomíná, jak na okraji pole skupina civilistů s bílými páskami označujícími Němce nebo kolaboranty, kopala hrob, ukládala do něj těla a házela na ně vápno.
"Otec se bavil s chlapy, co tam postávali. Říkali, že ti zabití Němci stříleli z oken vil na Hanspaulce," řekl Přibyl. Tuto informaci ovšem historici zatím nepotvrdili. Pravdou je, že v honosných vilách na Hanspaulce za okupace žily německé rodiny.
Redakci Aktuálně.cz se následně ohlásil Zdeněk Vávra, jehož matka za války bydlela kousek od Bořislavky. "Vyprávěla mi, jak se tam museli plazit, když někam šli, protože z každé druhé vily na Hanspaulce po nich stříleli," řekl Vávra.
Podle Heleny Dvořáčkové, jejíž otec natočil z této události amatérské záběry, mezi zabitými možná nebyli jenom Němci.
"Babička říkala, že tam byli dokonce i lidi, kteří nebyli Němci, jenom německy mluvili," řekla Aktuálně.cz Dvořáčková, které v květnu 1945 nebyly ještě ani čtyři roky.