Odvrácená tvář Pražského povstání. Nacisté masakrovali lid

Odvrácená tvář Pražského povstání. Nacisté masakrovali lid
Popravený Vilém Bretschneider
Mrtvý Pražan na Barrandově
Pamětní deska na oběti Pražského povstání na Barrandově
Zavraždění civilisté v Lahovicích, kde povstalci dlouho odolávali německým útokům. Okupanti se pak pomstili na obyvatelích
Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
Pavel Baroch
4. 5. 2010 23:44

Hitler byl už několik dní mrtvý a jeho tisíciletá říše v rozvalinách. V Praze se ovšem ještě střílelo a umírali i civilisté. Během Pražského povstání před 65 lety nacisté zmasakrovali desítky obyvatel například v Lahovicích nebo v žižkovské škole Na Pražačce. Unikátní snímky, z nichž mnohé až dosud ležely "zapomenuty" v archivech, zachycují následky nacistické okupace i v těchto pražských částech. Snímky mají ochranný nápis, aby nemohly být zneužity například neonacisty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Světovými atlety roku jsou McLaughlinová a Duplantis

Nejlepšími atlety světa za rok 2022 jsou americká překážkářka Sydney McLaughlinová a švédský tyčkař Armand Duplantis. Na sociálních sítích to dnes oznámila Světová atletika. Oba ocenění v uplynulé sezoně několikrát překonali světový rekord.

McLaughlinová vlastní historické maximum z loňské vítězné olympiády v Tokiu. Na národním šampionátu zaběhla 400 metrů překážek za 51,41 a na mistrovství světa ještě ubrala nevídaných 73 setin (50,68).

Hned třikrát posunul vlastní rekordní výkon tyčkařský fenomén Duplantis, který se zastavil až na 621 centimetrech.

Další zprávy