Odvrácená tvář Pražského povstání. Nacisté masakrovali lid

Odvrácená tvář Pražského povstání. Nacisté masakrovali lid
Popravený Vilém Bretschneider
Mrtvý Pražan na Barrandově
Pamětní deska na oběti Pražského povstání na Barrandově
Zavraždění civilisté v Lahovicích, kde povstalci dlouho odolávali německým útokům. Okupanti se pak pomstili na obyvatelích
Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
Pavel Baroch
4. 5. 2010 23:44

Hitler byl už několik dní mrtvý a jeho tisíciletá říše v rozvalinách. V Praze se ovšem ještě střílelo a umírali i civilisté. Během Pražského povstání před 65 lety nacisté zmasakrovali desítky obyvatel například v Lahovicích nebo v žižkovské škole Na Pražačce. Unikátní snímky, z nichž mnohé až dosud ležely "zapomenuty" v archivech, zachycují následky nacistické okupace i v těchto pražských částech. Snímky mají ochranný nápis, aby nemohly být zneužity například neonacisty.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy