80 procent nových důchodů bude nížších, potvrdil Drábek

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
30. 11. 2010 15:50
Polepší si budoucí penzisté s vyššími příjmy
"Velká" reforma teprve začne!
"Velká" reforma teprve začne! | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Drtivá většina důchodů, které stát přizná od 30. září příštího roku, bude nižších, než kdyby je stát vyměřoval dnes. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek tuto většinu kvantifikoval tak, že takto dopadne až 80 procent nových důchodů.

Polepší si jen desetina penzistů s nejvyššími důchody a desetina s nejnižšími penzemi nepocítí nic.

To vše se týká jen penzistů, kteří si o důchod zažádají od 30. září příštího roku.

Změnu si vynutil verdikt Ústavního soudu. Ten konstatoval, že lidé s vysokými příjmy mají příliš malé penze. A k 30. září 2011 zrušil dosavadní výpočet důchodů.

Kolik to bude

Řečí čísel: pro lidi s hrubým příjmem nad 36 tisíc korun se penze oproti dnešku zvýší zhruba o tisícovku měsíčně - ze 13 990 na 14 915 korun.

A člověk s příjmem 84 tisíc korun se může těšit na důchod přes 18 tisíc, zatímco teď by mu stát přiznal jen 16 158 korun měsíčně.

Pro lidi s příjmem do 10 900 korun měsíčně se nezmění nic, budou mít penzi zhruba 7 a půl tisíce korun.

Tratit budou ti s výdělkem mezi 20 až 30 tisíci - v lednu 2011 bude jejich penze 9239 korun a za pět let poté 9043 korun. Těch je ale nejvíc - je to oněch 80 procent penzistů.

"Bude tam pětileté přechodné období, po které to bude nabíhat. Pohyby v nově přiznávaných důchodech budou výrazně menší, než roční valorizace," uklidňuje ministr Drábek.

Drábek: Hrozila by chudoba!

Zatímco ministr práce se tak rozhodl ubrat budoucím penzistům s nižšími příjmy a přidat "nejbohatším", jak to požaduje Ústavní soud, Věci veřejné před několika dny prohlásily, že ubrat by se mělo všem - i těm, kteří teď mají mzdy nejnižší.

"Bylo by tu z mého pohledu výrazné riziko ohrožení chudobou," odmítl tento nápad Drábek.

Zároveň chce ministr práce zpřísnit odchod do předčasné penze, omezit důchody pozůstalých, které se teď vyplácejí doživotně, nebo zrušit pravomoc vlády valorizovat důchody.

"Bude to automatický valorizační mechanismus, vláda tu má extrémní kompetenci," komentoval to Jaromír Drábek. Je ovšem otázkou, zda se vláda této pravomoci dobrovolně vzdá.

"Malá" a "velká" reforma

Všechna opatření, která musejí naběhnout do konce září příštího roku, přejdou plynule i do tzv. "velké" reformy. O té už začaly strany vládní koalice diskutovat.

Ministr práce jim nabídl svůj pohled na věc: snížit odvod do státního systému penzijního pojištění postupně o 3 až 5 procent. Zároveň by si ale každý musel povině připlácet na penzi připojištění u některého ze soukromých fondů. A pokud by si žádný nevybral, stát by mu přidělil jeden veřejnoprávní fond.

Teď mají do půlky prosince dát k Drábkovu návrhu své připomínky ODS a Věci veřejné. Právě ty veřejně deklarovaly, že chtějí být "motorem důchodové reformy". Podkladem koaličního dohadování se ale nakonec staly návrhy ministra práce.

Až se shodne koalice, začně vyjednávat s ČSSD. Ta ale opt out - tedy povinné vyvedení části penzijního pojištění do soukromých fondů - vždy striktně odmítala.

 

Právě se děje

Další zprávy