Nový plán: Penze se zvýší o 2500. Když berete 70 tisíc

Jan Němec (redaktor) Petr Holub, Jan Němec (redaktor)
5. 11. 2010 6:30
Víme, jak se budou vypočítávat důchody od příštího roku
Spokejné stáří?
Spokejné stáří? | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministr práce a sociálních věcí předložil nový plán, jak se budou v příštích šesti letech vypočítávat důchody.

Pro lidi, jejichž hrubý příjem je vyšší než 35 tisíc, je to pozitivní změna - čím více berou, tím víc se jejich penze zvýší.

Pro ty, kdo berou mezi 20 až 30 tisíci, přinese Drábkův plán opak - důchody se budou postupem let snižovat. 

A ty, kteří berou deset  tisíc korun, nemusí změny vzrušovat - penze zůstane stejná.

Vyplývá to z výpočtů, které udělalo Aktuálně.cz díky detailní znalosti plánu ministerstva práce. 

Jak jsme počítali
Autor fotografie: Profimédia

Jak jsme počítali

Aktuálně.cz nové penze vypočetlo podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí.

Při výpočtu důchodu je třeba nejdříve spočítat tzv. vyměřovací základ. Dnes se do základu počítá průměrný výdělek v plné výši až do tzv. první redukční hranice 10 500 korun.  Z vyššího výdělku se až do druhé redukční hranice 27 000 korun započtou jen tři desetiny. Z ještě vyššího výdělku jen desetina.

Změny navržené ministerstvem se dotknou právě vyměřovacího základu. První redukční hranice se zvýší na 10 880 korun a nižší výdělek se do základu opět započte v plné výši. Z vyššího výdělku se započte 23 procent. To bude platit práv výdělky až do druhé redukční hranice 74 218 korun. Ještě vyšší výdělky se do základu vůbec počítat nebudou. Dotčeným zaměstnancům to však nemusí vadit, protože částka 74 218 korun odpovídá trojnásobku průměrného platu. Právě tam chce ministerstvo nastavit strop, do kterého se ze mzdy odvádí pojistné na důchod.

Ministerský návrh snižuje vyměřovací základ pro výdělky v intervalu 10 880-27 000 korun. Dnes se z nich započítává 30 procent, po navržených úpravách 23 procent. Ke snížení dojde v pěti krocích. 30 procent se postupně sníží na 28, 26, 25, 24 a 23 procent.

Vyměřovací základ se dnes vynásobí hodnotou 0,015 a poté se vynásobí počtem odpracovaných let. To se nezmění ani napříště. Model Aktuálně.cz počítá s tím, že žadatel o důchod chodil do práce 35 let.

K výsledku se nakonec přičte tzv. základní výměra důchodu, která od ledna 2011 činí 2230 korun. Výpočet Aktuálně.cz nebere v úvahu možnost, že se v příštích letech základní výměra důchodu zvýší.

Jak hovoří čísla

Pro představu přesnější příklady.

U člověka, jehož hrubý plat činí deset tisíc, zůstane v letech 2011 až 2016 penze skoro stejná, bude činit zhruba 7 500 korun.

U toho, jehož příjem je 70 tisíc, však za stejnou dobu vzroste důchod o zhruba dva a půl tisíce - z cca 12 600  korun na téměř 15 100 korun.

Lidem s platy nad 75 tisíc se už penze dál zvyšovat nebudou. Podle Drábkova návrhu však nebudou z výdělku nad 75 tisíc platit pojistné.

U člověka s dvacetitisícovým platem pak půjde důchod dolů - v lednu 2011 bude 9239 korun a za pět let poté 9043 korun.

"Bude se to týkat jen nově vypočítávaných penzí," upřesnil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). "Stávající důchody se snižovat nebudou."

Zaplatí to "středněpříjmoví"

Změny ve výpočtu důchodů muselo ministerstvo práce a sociálních věcí udělat, aby vyhovělo verdiktu Ústavního soudu. Ten rozhodl, že lidé s vysokými příjmy dostávají nepřiměřeně malé důchody, ačkoliv přispívají do důchodového systému nejvíce.

V novém systému, který je navržen do vlády, je tedy výhrada Ústavního soudu zohledněna.

Stěžovatel, který současný výpočet důchodů u Ústavního soudu napadl, měl jako soudce plat 80 tisíc. 

Kouzlo redukčních hranic

Kýženého efektu dosáhne ministerstvo změnou tzv. redukční hranice.

Dosud se z výdělku do 10 500 korun měsíčně započítává do důchodu 100 procent, z platu do 27 500 se započítává 30 procent a nad 27 tisíc jen 10 procent. Právě tento výpočet ale v zákoně zrušili ústavní soudci.

Napříště by se tedy měla změnit právě ta vyšší hranice - nebude to 27 500, ale trojnásobek průměrné mzdy - tedy 74 218 korun.

 A zároveň se v ní sníží ono procento výpočtu - ne současných 30 % mzdy, ale jen 23 %. Důchody těchto lidí tak budou nižší řádově o stokoruny, než by byly při současném výpočtu.

Změny naběhnou postupně během několika let.

Čas politiky tlačí!

Dosavadní výpočet zrušil s platností od září 2011 Ústavní soud. Tím donutil politiky něco dělat.

O návrhu ministra práce a sociálních věcí teď bude diskutovat koalice a vláda. Na jednání vlády by návrh měl dorazit do konce listopadu a pokud se na něm shodne, měl by jít hned na první schůzi sněmovny v novém roce.

Dá se ale čekat tvrdé vyjednávání a zřejmě i změny.

 

Právě se děje

Další zprávy