Přehled 24 Zemanových prohřešků. Projděte si, proč chtějí senátoři žalovat prezidenta

Radek Dragoun Radek Dragoun
2. 5. 2019 14:56
Senátorský klub Senátor 21 sepsal návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana kvůli hrubému porušení ústavy. Na 44 stránkách popisuje jeho 24 prohřešků, kterých se měl dopustit během obou svých funkčních období. Klub se nyní bude snažit najít v Senátu potřebnou třípětinovou většinu, aby se žaloba dostala do sněmovny. V případě, že s ní bude souhlasit minimálně 120 poslanců, bude se jí zabývat Ústavní soud, který může Zemana odvolat z úřadu. Projděte si stručný přehled všech 24 bodů žaloby.
Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka na Pražském hradě představil prezidentu Miloši Zemanovi svůj plán podat demisi až ve druhé polovině května roku 2017. 4. 5. 2017
Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka na Pražském hradě představil prezidentu Miloši Zemanovi svůj plán podat demisi až ve druhé polovině května roku 2017. 4. 5. 2017 | Foto: ČTK

Demise premiéra není demisí celé vlády

Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka v květnu 2017 oznámil, že hodlá kvůli kauze korunových dluhopisů ministra financí Andreje Babiše podat demisi, což do té doby bylo vždy považováno za demisi celé vlády. Prezident však oznámil, že funkce zbaví pouze premiéra, na jeho místo dosadí někoho jiného a vláda bude dál pokračovat jen s jinou osobou na místě předsedy vlády.

Sobotka se kvůli tomuto prohlášení rozhodl k jinému kroku a navrhl Babišovo odvolání. To však Zeman nejprve odmítl. Učinil tak až po třech týdnech, kdy se svým koncem souhlasil i Babiš. 

"Prezident republiky tak v podstatě jednak zcela odňal předsedovi vlády dvě klíčové kompetence a jednak mu zcela odňal možnost řešit krizovou politickou situaci. Dal tím najevo, že je ochoten porušit prakticky jakékoliv ustanovení ústavy nebo pravidla z ústavního pořádku vyplývajícího. V praktickém důsledku tak udržoval proti vůli předsedy vlády podobu vlády, která byla v rozporu s představou a návrhem jejího předsedy. Prezident republiky tak na sebe fakticky protiústavně atrahoval kompetenci předsedy vlády, jehož tak postavil do situace, kdy před Poslaneckou sněmovnou (a před veřejností) nesl za takto nastalý stav odpovědnost, ale neměl možnost, jak politickou otázku řešit," popisuje žaloba. 

 

Právě se děje

před 21 minutami

Kriminalisté zadrželi 42letého cizince podezřelého ze série znásilnění žen z komunity bezdomovců v Olomouci. Stíhán je i kvůli řadě fyzických napadení

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Vrah německého politika Waltera Lübckeho dostal u soudu doživotí

Na doživotí poslal německý soud do vězení Stephana Ernsta za předloňskou vraždu hesenského politika Waltera Lübckeho. Vražda vyvolala pobouření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy