Přehled 24 Zemanových prohřešků. Projděte si, proč chtějí senátoři žalovat prezidenta

Radek Dragoun Radek Dragoun
2. 5. 2019 14:56
Senátorský klub Senátor 21 sepsal návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana kvůli hrubému porušení ústavy. Na 44 stránkách popisuje jeho 24 prohřešků, kterých se měl dopustit během obou svých funkčních období. Klub se nyní bude snažit najít v Senátu potřebnou třípětinovou většinu, aby se žaloba dostala do sněmovny. V případě, že s ní bude souhlasit minimálně 120 poslanců, bude se jí zabývat Ústavní soud, který může Zemana odvolat z úřadu. Projděte si stručný přehled všech 24 bodů žaloby.
Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek dorazil na sjezd ČSSD také. Společně s Jiřím Zimolou a dalšími založil před několika týdny platformu 'Zachraňme ČSSD'.
Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek dorazil na sjezd ČSSD také. Společně s Jiřím Zimolou a dalšími založil před několika týdny platformu 'Zachraňme ČSSD'. | Foto: Zbyněk Pecák

Lánský puč

Prezident Zeman se v říjnu 2013 po vyhlášení výsledků sněmovních voleb sešel na zámku v Lánech s členy vítězné ČSSD, kteří byli vnitrostranickými oponenty tehdejšího předsedy Bohuslava Sobotky. Cílem schůzky bylo, aby se nominantem na premiéra nestal Sobotka. Utajované setkání však bylo odhaleno a záměr nevyšel. K jmenování vlády však i kvůli tomu došlo až 95 dní od voleb. 

"Prezident svou aktivitou nerespektoval autonomii politické strany a skrze potenciální dopad výkonu své mocenské kompetence působil skrytě na poměry v politické straně, aby byl popřen její demokratický charakter a respekt k většinovému rozhodnutí. Ve svém důsledku tak usiloval o to, aby exekutivní moc přešla do rukou jiné osoby než té, která k tomu získala otevřený politický mandát v právě dokončených volbách," stojí v žalobě. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy