Přehled 24 Zemanových prohřešků. Projděte si, proč chtějí senátoři žalovat prezidenta

Radek Dragoun Radek Dragoun
2. 5. 2019 14:56
Senátorský klub Senátor 21 sepsal návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana kvůli hrubému porušení ústavy. Na 44 stránkách popisuje jeho 24 prohřešků, kterých se měl dopustit během obou svých funkčních období. Klub se nyní bude snažit najít v Senátu potřebnou třípětinovou většinu, aby se žaloba dostala do sněmovny. V případě, že s ní bude souhlasit minimálně 120 poslanců, bude se jí zabývat Ústavní soud, který může Zemana odvolat z úřadu. Projděte si stručný přehled všech 24 bodů žaloby.
Europoslanec Miroslav Poche.
Europoslanec Miroslav Poche. | Foto: ČTK

Odmítnutí jmenovat Miroslava Pocheho ministrem zahraničí

Ministrem zahraničí měl být ve stávající vládě Miroslav Poche. Prezidentovi se však tato nominace nezamlouvala a deklaroval, že takového ministra nejmenuje. Premiér tehdy navrhl prezidentovi kromě jmenování Pocheho také to, ať řízením ministerstva pověří předsedu ČSSD Jana Hamáčka, což také Zeman udělal. ČSSD pak ze své nominace couvla a na post ministra zahraničí navrhla Tomáše Petříčka. 

Převažující interpretace ústavních právníků přitom hovoří o tom, že prezident může odmítnout jmenovat ministra jen ve velmi výjimečných případech, kdy se například ukáže, že kandidát je agentem cizí moci či kvůli neslučitelnosti funkcí. 

"Důvody, které prezentoval ústavně žalovaný, byl prostý politický nesouhlas s určitými postoji osoby, která byla navržena, přičemž tyto postoje nebylo žádným způsobem možné vykládat jako jakkoliv protiprávní či ohrožující ústavní pořádek," uvádí se v žalobě. 

 

Právě se děje

před 2 minutami

Svědci v kauze Stoka popřeli, že by za zakázky dávali úplatky

Svědci, kteří ve čtvrtek dopoledne u Krajského soudu v Brně vypovídali v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, popřeli, že by za zakázky někomu dávali úplatky. V takzvané kauze Stoka je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Soud vyslechne dalšího svědka odpoledne.

Dopoledne vypovídali dvě svědci, oba jednatelé stavební či montážní firmy. První řekl, že jeho společnost v minulosti dělala pro Brno-střed několik zakázek a zakázky pro městskou část provádí i v současnosti. Uvedl, že ohledně výběrového řízení na zakázku standardně dostávají výzvu, e-mail nebo dopis, k nimž bývá přiložena projektová dokumentace a termín, dokdy se má nabídka odevzdat. Na Brně-středu šlo v jeho případě o opravy bytů. "O ceně jsme žádné informace nedostávali, nedostávali jsme žádné neveřejné informace," uvedl svědek.

Druhý svědek řekl, že jeho společnost nikdy pro Brno-střed žádné zakázky nerealizovala a nikoho z obžalovaných ani nezná.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Požár ve Vejprtech, na jehož následky zemřelo devět lidí, založil jeden z klientů domova. Případ policie odložila, muže vyhodnotila jako nepříčetného

Zdroj: ČTK
Další zprávy