Přehled 24 Zemanových prohřešků. Projděte si, proč chtějí senátoři žalovat prezidenta

Radek Dragoun Radek Dragoun
2. 5. 2019 14:56
Senátorský klub Senátor 21 sepsal návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana kvůli hrubému porušení ústavy. Na 44 stránkách popisuje jeho 24 prohřešků, kterých se měl dopustit během obou svých funkčních období. Klub se nyní bude snažit najít v Senátu potřebnou třípětinovou většinu, aby se žaloba dostala do sněmovny. V případě, že s ní bude souhlasit minimálně 120 poslanců, bude se jí zabývat Ústavní soud, který může Zemana odvolat z úřadu. Projděte si stručný přehled všech 24 bodů žaloby.
Europoslanec Miroslav Poche.
Europoslanec Miroslav Poche. | Foto: ČTK

Odmítnutí jmenovat Miroslava Pocheho ministrem zahraničí

Ministrem zahraničí měl být ve stávající vládě Miroslav Poche. Prezidentovi se však tato nominace nezamlouvala a deklaroval, že takového ministra nejmenuje. Premiér tehdy navrhl prezidentovi kromě jmenování Pocheho také to, ať řízením ministerstva pověří předsedu ČSSD Jana Hamáčka, což také Zeman udělal. ČSSD pak ze své nominace couvla a na post ministra zahraničí navrhla Tomáše Petříčka. 

Převažující interpretace ústavních právníků přitom hovoří o tom, že prezident může odmítnout jmenovat ministra jen ve velmi výjimečných případech, kdy se například ukáže, že kandidát je agentem cizí moci či kvůli neslučitelnosti funkcí. 

"Důvody, které prezentoval ústavně žalovaný, byl prostý politický nesouhlas s určitými postoji osoby, která byla navržena, přičemž tyto postoje nebylo žádným způsobem možné vykládat jako jakkoliv protiprávní či ohrožující ústavní pořádek," uvádí se v žalobě. 

 

Právě se děje

Další zprávy