Přehled 24 Zemanových prohřešků. Projděte si, proč chtějí senátoři žalovat prezidenta

Radek Dragoun Radek Dragoun
2. 5. 2019 14:56
Senátorský klub Senátor 21 sepsal návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana kvůli hrubému porušení ústavy. Na 44 stránkách popisuje jeho 24 prohřešků, kterých se měl dopustit během obou svých funkčních období. Klub se nyní bude snažit najít v Senátu potřebnou třípětinovou většinu, aby se žaloba dostala do sněmovny. V případě, že s ní bude souhlasit minimálně 120 poslanců, bude se jí zabývat Ústavní soud, který může Zemana odvolat z úřadu. Projděte si stručný přehled všech 24 bodů žaloby.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Babišova menšinová vlády bez důvěry

První menšinová vláda Andreje Babiše nezískala v lednu 2018 důvěru ve sněmovně. Prezident přesto otálel se svým druhým pokusem o jmenování nového premiéra až do června, kdy Babiše jmenoval podruhé - tehdy vznikla současná vláda s ČSSD. 

Podle žaloby Zeman prodlužoval vládnutí vlády v demisi, aniž by hledal politické řešení, které by odstranilo překážku nezískání důvěry této vládě. "Vytvořil situaci, kdy vláda bez důvěry fakticky vládla bez jakékoliv odpovědnosti Poslanecké sněmovně více než pět měsíců od okamžiku, kdy bylo postaveno najisto, že tuto důvěru nedostala," píše se v žalobě. 

 

Právě se děje

před 2 minutami

Požár ve Vejprtech, na jehož následky zemřelo devět lidí, založil jeden z klientů domova. Případ policie odložila, muže vyhodnotila jako nepříčetného

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Kriminalisté zadrželi 42letého cizince podezřelého ze série znásilnění žen z komunity bezdomovců v Olomouci. Stíhán je i kvůli řadě fyzických napadení

Zdroj: ČTK
Další zprávy